Armebos de Geeren aan de Duinweg in Haamstede. Aan de ene zijde is het begrensd door een ,,dijk" (houtwal), aan de andere zijden door een „sloot of vrone". Langs de greppels staan met puntjes de „tronken" (bij de grond geknotte elzen) aangegeven. Tekening: Oud Archief Haamstede inv.nr. 876. Energiegrondstof Opvallend in het systeem van de elzenmeten was het feit dat de mensen geen brandstof uit de na tuur roofden maar het voor een deel zelf verbouw den en zo minder afhankelijk waren van geïmpor teerde brandstoffen als steenkool en turf. Overigens zal ook het strand in die tijd heel wat hout opgeleverd hebben. Nu in Zeeland naarstig gezocht wordt landbouwgewassen te gebruiken als energiegrondstoffen, is het de moeite waard eens terug te zien in het verleden. De opbrengsten van de elzenmeten zouden nog eens in termen van energieproduktie bezien moeten worden: wellicht een onderzoeksuggestie voor de Landbouwuniver siteit Wageningen. Armebosschen Veel informatie over elzenmeten is bewaard ge bleven dank zij het feit dat de gemeente en de kerk van ieder duindorp een aantal elzenmeten bezaten, die verpachtten en bovendien het hout om de 7 jaar verkochten ten behoeve van de armen. Het Oud-archief van Haamstede herbergt een schat aan gegevens in de vorm van lijsten en teke ningen van deze „Bosschen aankomende den Ar men" ofwel „Armebosschen". De gegevens lopen van 1770 tot 1916! Vooral in de 19e-eeuwse pachtovereenkomsten staan veel beheersvoorschriften. De pachters zullen het bos „prompt heinbaar moeten houden en de dijken houtwallen) rond om dezelve behoorlijk opzetten. Wanneer dezelve Bosschen op meetjes leggen (gekapt zijn), gemelde Bosschen ten minste tweemaal te bezaaijen en de zelve vervolgens als dan jaarlijksch met hunne beesten mogen laten afzetten doch niet anders dan van Primo mei tot Primo september" en dat „de zelve door de pachters van braam, doorn, hoppe en andere Vuilnis onkruid) worden gezuiverd". Het hakhout werd verkocht aan de bakker, de smid of de herbergier. Houtskool was een bijprodukt in de bakkerso ven. Het ging om 3500 a 4000 mutserds per gemet (1 gemet 0,4 ha). De opbrengst van het Armebosch De Geeren (zie figuur) in mutserds was: 1846 4175 stuks 1853 3500 stuks 1860 3100 stuks 1867 5047 stuks 1874 3874 stuks 39

Sterna | 1991 | | pagina 17