Vegetatieveranderingen in de Kwade Hoek Marcel Rekers In de Parnassiavallei staat (g)één Parnassia Natuurmonumenten heeft zichzelf verplicht in 1990 het beheersplan voor haar natuurgebied de Kwade Hoek te herzien. Dat mag normaal gesproken een regelmatig terugkerende zaak zijn, voor de Kwade Hoek dwingt de toenemende verruiging daar des te harder toe. De Deltawerken blijken een heel eigen bijdrage te leveren aan de vegetatieveranderingen. Uiteindelijk rest de vraag of je koste wat kost probeert een rijke en zeldzame duinvalleivegetatie van voor 1970 te imiteren of doe je niets? In ieder geval staat vast dat Parnassiavallei haar naam nooit meer eer zal aandoen. Hieronder volgt een verslag van een in 1989 uitgevoerd onderzoek naar de hydrologie en vegetatie-ontwikkeling in de Kwade Hoek ten behoeve van een nieuw beheersplan. Het onderzoek spitste zich met name toe op het westelijk deel van de oudste vallei, dat de Parnassiavallei genoemd wordt. Een modern stuk natuur: „jong en dynamisch" Sinds 1961 is de Kwade Hoek officieel natuurge bied en vanaf 1975 in beheer van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten. Het terrein ligt buiten de zeewerende duinen aan de zeezijde van de Haringvlietdam en wordt dus sterk beïnvloed door de zee. Meer dan welk ander landschap mag de geschie denis van de koppen van de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden „bewogen" genoemd worden. Na een relatief rustige periode boetseerde de zee vanaf 900 jaar voor Christus weer harder aan Goeree. Na eerst flinke gaten in bestaande zand-, klei- en veenafzettingen te hebben geslagen vult ze weer aan met zandige sedimenten, de zogenaamde Af zettingen van Duinkerken. Het landschap van de Jonge duinen ontstond zo; West-, Midden en Oostduinen zijn de verwaaide resten van een duinstrook die tussen 250 en 600 na Christus ont stond. Toen eind vorige eeuw de westkust ge teisterd werd door afslag, heeft aanwas aan de oostkust van Goeree de Kwade Hoek doen ont staan. Rond 1920 was hier al een uitgebreide strandvlakte met begroeiing aanwezig en in 1949 had zich een duinreeks ontwikkeld. De Kwade Hoek groeit ook heden ten dage nog aan en omvat vier niet geheel gesloten duinreeksen met vochtige 44

Sterna | 1991 | | pagina 22