siavallei - sinds 1979 juist minder vaak voorko men. Drempels in het landschap door sedimenta tie in het oostelijk deel van de Kwade Hoek vanwege lagere stroomsnelheden in de Haring- vlietmond kunnen een rol spelen. De Parnassiavallei; „What's in a name?" De Parnassiavallei was enkele decennia geleden botanisch gezien zeer waardevol. De vallei dankt haar naam aan het massale voorkomen van Par- nassia vóór 1970. De vegetatie van de Kwade Hoek is meerdere malen onderzocht in deze eeuw. Een groot botanicus als Westhoff is er ook geweest, en dan moet het wel smullen zijn! Afgezien van Par- nassia zag hij nog andere vertegenwoordigers van soortenrijke vegetaties in vochtige, kalkrijke duin valleien met wisselende waterstanden, zoals de Vleeskleurige orchis, Moeraswespenorchis en Zomprus. Die wisselende waterstanden zijn ondermeer af hankelijk van de invloed van zoet en zout water in hetzelfde gebied. Hoe vaak en in welke hoeveelhe den overstroming met zeewater plaatsvindt in de valleien, bepaalt in belangrijke mate het zoutge halte van het grondwater alswel de grondwa terstand. Het grondwater onder de Kwade Hoek is brak en het overschot wordt langzaam richting zee afgevoerd. Het zoute zeewater heeft een hogere N neerslag 0- overstroming I inztjging G=a fvoer V= verdamping dichtheid, is dus zwaarder. Naarmate men dieper in de enorme zandmassa onder de duinen en val leien meet, drukt het zeewater steeds harder tegen het brakke water aan. Een slecht doorlatende laag op pakweg 30 m onder NAP vormt de onderzijde van deze „drukcabine". De duintjes vormen verzamelpunten van zoet en dus licht water, dat door de druk van beneden in de vorm van „zoetwaterbellen" wat omhoog wordt gestuwd. De grondwaterstand in de duin ruggen is dus hoger dan in de valleien. Hierdoor zal er onder normale omstandigheden naast een waterstroom naar beneden, ook zijdelings water afstromen naar de valleien. Echter als de valleien overstroomd worden met zeewater, dan is de grondwaterstand hier tijdelijk hoger dan in de dui nen en wordt dit water juist zijdelings afgevoerd naar de duinen. Deze waterbewegingen op kleine schaal hebben direct invloed op de vegetatie. Kop pel daaraan seizoenverschillen mbt. overstromin gen, neerslag, verdamping en grote variaties in het reliëf en men heeft al een iets beter idee hoe bui tengewoon veel soorten planten met elk zijn eigen eisen in dit gebied terecht kunnen. Het voorkomen van veel verschillende, heel specifieke milieu omstandigheden gaat hand in hand met het voor komen van floristische zeldzaamheden. Westhoff kwam met zijn bezoek in 1961 op een moment waarop het een na het- andere zeldzame grensvtah zout/braK ;vv\ tij ve« l t,resp minder lij via irundatïe bmnertomend zout water grondwaterspiegel zoetwaterbei 777777777, slecht doorlatende laag

Sterna | 1991 | | pagina 24