Beste lezer, Het zomernummer dat voor u ligt, heeft ditmaal als thema de duinen. Dat is gebeurd op speciaal verzoek van Frans Beekman, die na vele jaren het bestuur van de Vogelwacht verlaat en het is dan ook een beetje zijn afscheidsnummer geworden. De duinen staan momenteel sterk in de belangstelling. Het is een van de laatste Nederlandse landschappen die nog redelijk gaaf bewaard zijn gebleven en juist op Goeree en Schouwen beschikken we over een aantal duingebieden die zeer waardevol zijn. Aanslagen zijn er genoeg, we hoeven hiervoor slechts te verwijzen naar de recente Zeeuwse knelpuntennota (Sterna 35 3). Veiligstelling en verstandig gebruik zullen dan ook de komende jaren veel aandacht blijven vragen. Daarnaast is er momenteel een sterke belangstelling (en financiële middelen!) voor herstel (regeneratie) en beheer van duinen die om uiteenlopende redenen in waarde zijn verminderd. In het nationale Natuurbeleidsplan wordt hiertoe een viertal typen duinland schap die bedreigd zijn, onderscheiden: Slufters of achterduinse strandvlakten, stuifduinen, natte duinvalleien en de binnenduinrand. Het is dan ook wel aardig dat juist nu enkele nieuwe studies over onze duinen beschikbaar zijn. Op Schouwen gaat het vooral om het grondwaterbeheer en de mogelijkheden om het aantal vochtige valleien uit te breiden, waardoor zich hier opnieuw waardevolle duinvallei- planten als Parnassia en orchideeën kunnen vestigen. Ook de mogelijkheid van uitstuiving van nieuwe valleien wordt hierbij betrokken. Op Goeree gaat het in het reservaat de Kwade Hoek ook al over water. Grote veranderingen zijn hier opgetreden door infiltratie van rivierwater' in de aangrenzende Oostduinen en de vakere overspoeling met zeewater als gevolg van de af sluiting van het Haringvliet. Voor het beheer van het gebied heeft dit verstrekkende gevolgen. Met deze studies worden niet alle problemen verkend. Er is meer te doen. De binnenduin rand van Schouwen bijvoorbeeld, waar de provincie planologie (streekplanuitwerking) en mi lieu (gebiedsgerichte aanpak) zal laten samengaan. In het artikel over de Vroongronden wordt alvast een voorschot genomen ten aanzien van de gewenste situatie. Op Goeree betreft het her stel van de valleien in de Middelduinen en er moet ook een uitwerking komen van de planvor ming in het kader van de landinrichting. Hierbij ontstaan mogelijkheden voor uitbreiding van het duinlandschap door regeneratie van duinpolders die nu nog in agrarisch beheer zijn. We zullen hierover een andere keer berichten. Redactie 27

Sterna | 1991 | | pagina 5