£3 ty Hoe ervoer je Schouwen-Duivelartd toen je hier kwam wonen? We hadden inmiddels twee kleine kinderen, on ze zoons Volkert en Martijn, en kwamen in eerste instantie in een kleine zomerbungalow aan het,be gin van de Hoogenboomlaan in Renesse te wonen (in 1973 werd onze derde zoon Jappe geboren). Dat was een ongekende luxe na zeven hoog op een flat. Bovendien vlakbij de duinen en de zee. Met de „lelijke eend" reed ik heen en weer naar Zierik- zee. Het was een druk eerste jaar op school, ik had 4 examenklassen en gaf ook nog biologie en na tuurkunde. Rond Renesse waren de vele met loofhout be groeide „diekjes" erg opvallend. Over het ont staan daarvan en het vroeger gebruik van de inge sloten perceeltjes was weinig bekend. Hier lag nog een onderzoeksterrein braak. Bestuurszaken Hoe was het twintig jaar geleden in het bestuur? Waarschijnlijk ben ik via Nico Lysen in het be stuur gekomen, hij kon mensen ergens echt en thousiast voor maken. Voorzitter was destijds J. P. C. Boot, een man waarvoor ik altijd een groot res pect heb gehad. Toen was er nog niet zoveel werk als nu op het gebied van bezwaarschriften tegen natuuronvriendelijke bestemmingsplannen waarin tegenwoordig vooral de gemeente Westerschouwen grossiert, men hield zich toch meer bezig met het organiseren van excursies en dergelijke. X Ten aanzien van de afsluiting van de Ooster- schelde die toen aan de orde was, stelde de Vogel wacht zich behoudend op, men had zich blijkbaar bij de onvermijdelijkheid hiervan neergelegd. Wat waren een aantal belangrijke zaken die de af gelopen twintig jaar wel aan de orde kwamen? Allereerst waren er de akties tegen het tracé van de Dammenweg door het Schelphoekgebied en te gen de aanleg van een weg met parkeerterrein dwars door het Domaniale bos naar het strand. Bij de aktie tegen de Dammenweg is zelfs een extra Sterna uitgebracht waarin het ontstaan en de na tuurwaarden van Schelphoek werden beschreven, daarnaast werd een alternatief tracé naar voren ge bracht. (Typerend voor Frans Beekman zijn daar in zijn artikelen over de wordingsgeschiedenis van Schelphoek en het planologisch gebeuren rond de aanleg van de weg). Een heel belangrijke zaak was de Aanwijzing van de Kop van Schouwen in het kader van de Na tuurbeschermingswet. Hiermee kon een halt toe geroepen worden aan de voortgaande verloedering van de duinzoom, die in snel tempo met recreatie ve bebouwing en campings werd volgestouwd. He laas vielen er nog heel wat terreinen, die reeds een bestemming bouwgrond of recreatiegebied hadden buiten de Aanwijzing waardoor er nu nog steeds 29

Sterna | 1991 | | pagina 7