gebouwd kan worden. Met de publicatie van het boekje „Tussen duin een polder" als dubbele Ster- na in 1977 (op initiatief van Frans Beekman) werd de waarde van de vroongronden en elzenmeten, evenals de noodzaak tot behoud, nog eens onder woorden gebracht. De opzet hiervan was om rug gesteun vanuit de regio te geven teneinden de Kop van Schouwen snel onder de Natuurbeschermings wet te brengen. Een andere belangrijke zaak was in 1986 het tot stand komen van het boek „De vogels van Schouwen-Duiveland" (Frans schreef hierin het hoofdstuk over de binnenduinen en begeleidde mede het werk naar de drukker). Het monniken werk van het LSV-concern (Leeftink, Sluijter, Ver geer - een variatie op het in die tijd in opspraak zijnde RSV-concern), voor wat betreft het verza melen van de vogelgegevens werd daarbij gekop peld aan het landschap waarvan ook het ontstaan beschreven werd. Hierdoor ontstond een bredere visie, terwijl tevens het lezerspubliek aanzienlijk werd vergroot. Ook het meewerken aan de „culturele" Sterna van 1990 vond ik heel leuk. Het duimonderzoek Flet binnenduin is ondertussen wel dè specialiteit van jou geworden hè? Ik zal niet zeggen „In het land der blinden is éénoog koning", maar het was wel zo dat er over het ontstaan, vroegere bewoning en gebruik van de binnenduinen op Schouwen erg weinig bekend was. In oudere publicaties over dit onderwerp kwa men vaak zeer tegenstrijdige opvattingen voor. Het gebied heeft me van meet af aan sterk geïnte resseerd, bovendien viel hier nog wat uit te zoeken en dat is iets wat ik graag doe. En van het een komt het ander. Bij de avondstudie Aardrijkskun de voor de MO-akte kon ik het binnenduin tot af studeeronderwerp maken, waarbij tevens de situa tie op naburige „eilanden" betrokken werd. Het „onderzoeksveld" beperkt zich trouwens al lang niet meer tot alleen de binnenduinen. Voor deel III van de serie Oude veldnamen op Schouwen- Duiveland (uitgegeven door de heemkundige ver eniging „Stad en Lande", waarvoor Frans nu 10 jaar als eindredacteur van het jaarboek Kroniek Neptunus (Frans Beekman) benoemt Frans Jansen tot Ridder in de Orde van het Gouden Zeepaard en biedt hem het eerste exemplaar van het Sterna-jubileumnummer aan (1984). 30

Sterna | 1991 | | pagina 8