ws SI rv SI®-'* Vogels op de Noordzee (I) .Jëéêm Ij' - - h Drieteenmeeuw (onvolw.). Foto: K. W. Tanis. K. IV. Tanis In twee korte artikelen wil ik proberen het een en ander neer te schrijven over vogels op de Noordzee*. Men moet dit ruim opvatten: van echte zeevogels tot trekvogels. Hobby en beroep Daar ik in verband met mijn beroep: zeevisser, een groot gedeelte van het jaar op de Noordzee doorbreng en één van mijn hobby's vogels kijken is (zuiver voor het plezier wat daar aan te beleven valt, ook verwondering) zal niemand het vreemd vinden dat in de vrije momenten aan boord mijn blik op de vogels gericht is. Vogels zijn er genoeg, omdat wij veel afval (ondermaatse vis en ingewan den) over boord laten gaan waar ze op af komen. In de trektijd, met name de najaarstrek, zijn er ook veel trekvogels te zien. De echte zeevogels Onder de echte zeevogels versta ik (ahum) die vogels die vrijwel nooit aan de wal komen. Behal ve natuurlijk om te broeden en soms zijn ze na zware storm ook wel aan onze kusten waar te ne men. De vogelsoort uit deze groep die wij het meeste zien is wel de Drieteenmeeuw: een kleine meeuw die mijns inziens vooral mooi is in het on volwassen kleed vanwege de W-vorm van donkere veertjes over de bovenkant van de vleugels. Deze vogel bezorgt ons samen met de Zilver- en de Mantelmeeuw vooral in de winter veel overlast door de uitwerpselen. Op de tweede plaats komt quq aantal de Noord se Stormvogel. Zijn grautye uiterlijk maakt hij ruimschoots goed door zijn sierlijke glijvluchten waarbij hij er een behagen in lijkt te scheppen met de vleugeltippen juist het wateroppervlak steeds even aan te raken. Dit alles gebeurt met grote snel heid en uiterste souplesse. De vogel gaat werkelijk helemaal op z'n kant door de lucht. Met slecht weer (windkracht 8 a 9) doet de vogel dit ook, of hij dan ook het wateroppervlak aantipt weet ik niet daar dit natuurlijk niet zeker te zien valt: dat kan alleen met mooi weer want dan kun je soms een kleine beroering van het oppervlak zien. Ab solute windstilte is daarvoor vereist. M'n vader 72 Onder voorbehoud van ornithologische blunders.)

Sterna | 1991 | | pagina 10