Excursieverslagen Verslag vogelgeluidenexcursie 1991 Donderdag 9 mei 1991, Slotbos Haamstede. Vijfentwintig leden van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland staan om half zes 's och tends in de schemering klaar voor de traditionele Hemelvaarfsdag-vogelgeluidenexcursie. Hier en daar nog wat slaperige ogen, een enkeling draagt wanten. We hebben geluk!, het weer zit mee. Na weken van koude straffe noordenwinden is het vanmor gen in het bos bijna bladstil. Boven ons een onbe wolkte hemel, uitstekende omstandigheden voor de zangvogels om zich te laten horen. Hel Slotbos Via de achteringang betreden we het Slotbos. Een Winterkoninkje overstemt een Boomkruiper, een Tjiftjaf en Zwartkop zijn iets verderop nauwe lijks hoorbaar. Het bos ruikt fris en geurig, de regen van de laatste week was broodnodig. Alle mossen hebben zich volgezogen en staan er vitaal bij. Vlakbij ons klinkt een krassende Zwarte Kraai en een jodelen de Wielewaal. In de verte laat een Groene Specht zijn schaterlach horen. Deze soort komt hier (nog) algemeen voor en laat zich vaak op de grond zien alwaar mieren en -poppen worden gegeten, een Groene Specht 'trommelt' slechts zelden op boomstammen. Even houden alle vogels de adem in als er een Boomvalk overvliegt, voor velen is het de eerste maal dat ze deze vogel waarnemen. Elk jaar broe den er wel een a twee paren van deze soort op ons eiland. De zang barst nu los in volle hevigheid. In de kakafonie van geluiden is het moeilijk de verschil lende soorten te onderscheiden. Opvallend dat een kleine soort als de Winterkoning zovele andere, Holenduif, een soort die profiteert van een meer natuurlijk bosbeheer. Foto: Henk Harmsen. 80

Sterna | 1991 | | pagina 18