Agenda Goeree-Overflakkee 24 oktober Najaarsdialezing over „De Slikken van Flakkee" door H. de Kok in de Landbouwschool te Sommelsdijk. Aanvang 19.30 uur. Brandganzcn. Rotgan/en en Ross'Gan-. in de Prunje, 22 februari 1991. Foto: Henk Harmsen. Ross'Gans, Plaat van Scheelhoek, 2 maan 1991. Foto: Henk Harmsen. Bij het doornemen van de waarnemingen viel mij op dat Peter Meininger op dezelfde dag en plaats dat Henk Harmsen de Ross'Gans in de Prunje fotografeerde, daar een Sneeuwgans heeft gezien. Nu lijkt de Ross'Gans Anser rossii sprekend op de Sneeuwgans Anser caerulescens zodat het waarschijnlijk is dat beide waarnemers dezelfde vogel hebben gezien maar tot een verschillende determinatie kwamen. Het meest opvallende verschil tussen Sneeuwgans en Ross'Gans betreft de grootte, respectievelijk 64- 79 cm en 53-65 cm. Ter vergelijking Brandgans: 58-69 cm en Rotgans: 56-61 cm. De Ross'Gans is dus vergelijkbaar van grootte met de Rotgans, doorgaans kleiner dan de Brandgans en duidelijk kleiner dan een Sneeuwgans. Daarnaast heeft de Ross'Gans een rondere kop als de Sneeuwgans en zien we bij de Ross'Gans geen zwarte 'snijrand' tussen de beide snavelhelften maar donkere wratjes aan de snavelbasis. Wanneer we de hierbij afgedrukte foto's bestuderen, waarop gelukkig naast de Ross'Gans ook Brand- ganzen en Rotganzen staan, zien we dat de gefotografeerde vogel in beide gevallen iets groter is dan een Brandgans, de overige kenmerken zijn minder duidelijk. Henk verwees bij z'n foto's naar 'Dutch Bir- ding' 91-1, waar op blz. 35 een kleurenfoto van een Ross'Gans staat afgedrukt (dec. '90, Plaat van Scheelhoek, Frank Dröge). Op deze foto zien we wat meer donker aan de snavelbasis en de snavel lijkt iets stomper te zijn. Jammer dat we in de Sterna geen kleurenfoto's af kunnen drukken (te duur), maar om aan de hand van deze zwart/wit foto's zelf te concluderen dat het hier een Ross'Gans betreft lijkt me niet zo eenvoudig. Misschien wil Henk in een volgend nummer zijn determinatie eens toelichten? Kees de Kraker

Sterna | 1991 | | pagina 27