Goeree-Overflakkee: let op uw landschap s V- G. L. Ouwéneel Hoe vaak overkomt het de natuurman niet? Hij bezocht een poosje zijn geliefde terreinen niet en bij het weerzien blijkt dat er stevig huisgehouden is. Mij gebeurde het weer in augustus jl. Om precies te zijn de vierentwintigste. Na bijna een half jaar Goeree-Overflakkee niet rond geweest te zijn, maakten mijn vriend Ben v. d. Velden en ik weer eens de bekende Goereese vogelpelgrimage, het kleurrijk en la waaierig recreatiegedoe trotserend. Welnu, de ons zo dierbare plekken langsgaand, kreeg het netvlies de ene uppercut na de andere te verwerken. „Zijn ze helemaal...." was de verbitterde reactie. Het begon al bij de aankomst op Overflakkee via de Hellegatsdam. Het voornaamste streven van Rijkswaterstaat lijkt daar om van de polder Het Oude Land een zo groot mogelijk deel in beslag te gaan nemen voor een nieuw verkeersknooppunt met toebehoren. Vanaf deze omwoelde plaats westwaarts kijkend, richting Oude Tonge, wordt het zicht over het polderlandschap belemmerd door de dijklichamen voor de nieuwe N59. Het deed pijn en we sloegen dan ook af naar Den Bommel. Het oprekken, verbreden en geschikt maken voor sneller verkeer van de Molendijk tussen Den Bommel en Stad aan het Haringvliet had ik eerder geconstateerd en pogen te verwerken. Maar dat ge beuren was me die vierentwintigste weer ontscho ten en bij het weerzien mompelden we: ,,o ja, hier zijn ze ook bezig geweest". Heftiger waren de emoties bij de Stadsche Hoek, ten westen van Stad. Is dit niet een van de fijnste punten van Overflakkee? Recht vooruit de Blanke Slikken van Tiengemeten met schuin daarachter de onbegrens de gezichtseinder van de Spuimond. Links en rechts de wijdsheid van het Haringvliet. Met niet al te helder weer, zodat de contouren van de Bot lek onzichtbaar blijven, herleeft op de Stadsche Hoek het indrukwekkend schouwspel van de lege delta van weleer. Welnu, dat is nu over. Want op die vierentwin tigste ontwaarden wij vanaf de Stadsche Hoek op het grasgorsje rechts vers opgeworpen lange aar den wallen in formaties die verdacht veel weg had den van een toekomstige jachthaven. Weg onbe grensde gezichtseinder? Wordt het ook vanaf de Stadsche Hoek een voorgrond van plezierjacht- masten? Het kleurrijke drijvende horizontale flat gebouw, compleet met de obligate auto's rondom geparkeerd. Ontgoocheld gingen wij verder. Om na tweehonderd meter de volgende voltreffer te in casseren. De oosthoek van de Brienenspolder ge scheurd tot bouwland en nu, in plaats van gras, een uitgestrekte tarweakker. Dat betekent 's win ters niet langer vluchten Brandganzen en Grauwe Ganzen en in de trektijden geen grote troepen Kie viten en Goudplevieren. Exit. Bedrukt gingen we door naar de Slikken van Flakkee. Onderweg kon den we vaststellen dat men nijver doende was de Oudelandse Dijk autovriendelijker te maken. De Slikken Voor mijzelf zijn de Slikken van Flakkee veel meer dan een terrein met kans op fijne vogels. Staande in de file of deelnemend aan vergaderin gen, hoe vaak overkomt het me niet dat ik dan mijzelf een snelle run naar de kruin van de Diede- 66

Sterna | 1991 | | pagina 4