Aanleg van fietspad, Slikken van Flakkee. Foto: Thijs Kramer. rikse Zeedijk wens om uit te kijken over de Slik ken. Wijdsheid, rust en ruimte. De delta op zijn best. Ongetwijfeld heb ik wel eens geschreven dat de Slikken mij doen denken aan De Beer. Dat zegt genoeg. De vierentwintigste bij die Diederikse Zeedijk ar riverend, stonden er onderaan de voet heel wat auto's en publiek op de kruin. Dus op rust viel niet te rekenen. De knock-out van deze dag kwam toen we de dijkkruin hadden bereikt. Buitendijks, naar rechts toe, zo ver als het oog reikte, was aan de dijkvoet een fietspad aangelegd. Met, deze mid dag, nog allerlei kleurrijk gedoe er op ook. Kenne lijk een manifestatie! „Hoe komen ze er op. Waar om moeten nu juist ook de Slikken aan alle kanten bereikbaar worden gemaakt. Was het al niet ge noeg dat op Goeree-Overflakkee de dijken open gingen voor het publiek, waardoor in de weinig stille uithoeken die er nog waren, de verstoring kon toenemen. Ongetwijfeld zullen broed- en win tervogels zich nu genoodzaakt zien hun tolerantie grens te verleggen verder de Slikken op, zodat ze minder terrein beschikbaar krijgen. Dreigde er budget onbesteed te blijven met volgend jaar kans op budgetverlaging, of waren de heren politici be ducht voor stemmenverlies waardoor verwijdering van het pluche dreigde? Op welke mogelijkheden zitten ze nu nog te broeden om Koning Recreatie ter wille te zijn?" Dat waren zo de reacties die Ben en ik bemompelden. Teneergeslagen reisden wij af. Langs de Klinker- landse Zeedijk stonden vijf kolossale windturbi nes het landschap te domineren. Ook nieuw. On langs viel te lezen wat de kuststrook aan windturbines nog te wachten staat. Dag land schap. De Punt Goeree-Overflakkee bezocht ik voor het eerst zomer 1958, vijf jaar nadat de stormramp zijn stempel op de samenleving in de delta had gezet. En ook op het landschap. Na 1958 kwam ik er tot 1964 een of tweemaal per jaar; sindsdien veelvul dig. Tot 1963 ging dat via de ponten uit Numans- dorp of Hellevoetsluis, enerverende tochten die voerden langs tot de verbeelding sprekende maar onbereikbare oorden als de Ventjagersplaat en Slijkplaat. 's Zomers ging het naar de Hompel voet, de Kwade Hoek, Scheelhoek en de Punt. 's 67

Sterna | 1991 | | pagina 5