Hom pel voet-va na Draadslachtoffers Kees de Kraker Hierbij wat notities over enkele zaken die door mij tijdens het broedseizoen '91 als vogelwachter op de Hompelvoet werden opgemerkt. Zilvermeeuw dodelijk verstrikt in vliegertouw. Foto: Philipp Derks. 100 Jaarlijks worden duizenden vogels het slachtof fer van hoogspanningsleidingen waar ze in het nachtelijk donker tegen aan vliegen. Gelukkig ko men we deze landschap-ontsierende masten en lei dingen in de Grevelingen niet tegen, waar we afge zien van Port Zélande en Zeelenberg nog van een betrekkelijk gaaf uitzicht kunnen genieten. Toch vinden we ook op de Hompelvoet relgematig 'draadslachtoffers'. Dat bij recreatie-activiteiten het nodige afval wordt achtergelaten is bekend. Behalve allerlei op vallende zaken als blik en plasticrommel behoren daar ook spullen van sportvissers toe als afgebro ken stukken visdraad, die vaak met lood en visha ken in het milieu achterblijven. Vooral wanneer dit gebeurt in het intergetijde gebied, dat met laag wa ter droogvalt, kan zoiets gevaar opleveren voor foeragerende vogels. Wanneer er nog aas aan de haken zit bij het droogvallen zijn er vrijwel zeker vogels die dat ontdekken en bij consumptie het ri sico lopen aan de haak vast te raken. Daarnaast kan het nauwelijks zichtbare nylondraad nog tij denlang een potentieel verstrikkingsgevaar voor vogels opleveren. Op de Hompelvoet treffen we dan ook regelmatig vogels aan die rondvliegend met een stuk visdraad en vaak één of meer haken (aan vleugels, poten of snavel) aan de afrastering kwamen vast te zitten. Deze dieren zijn dan een el lendige dood gestorven. Meestal betreft het Kok- of Zilvermeeuwen: vo gels die op de Hompelvoet broeden, maar deels ook in het getijdegebied fourageren. Dit seizoen zagen we trouwens ook een Aalscholver vliegen die een vissnoer van enkele meters lang achter zich aan sleepte. Een minder vaak voorkomend verschijnsel, dat zo nu en dan op de Hompelvoet valt waar te ne men is het gegeven dat vogels verstrikt raken in vliegertouw. Jaarlijks vinden we op de Hompel voet vliegers die afkomstig zijn van aangrenzende

Sterna | 1991 | | pagina 14