Vlinderparadijs i :vÉi' ka v- Kleine Vos op Sedum. Foto: Henk Harmsen Na afloop van het broedseizoen lag de kolonie waar Kokmeeuwen - en dit jaar ook weer Grote Sterns - hadden gebroed er kleurig bij. Al die tijd hadden we deze plaats zorgvuldig gemeden om niet aan de verstoring bij te dragen. Hermelijnen en Zilvermeeuwen hadden, vaak tot onze ergernis, het einde van het broedseizoen bespoedigd door de laatste eieren en nog niet vliegvlugge jongen op te eten. Eind juli konden we hier weer komen zon der de boel te verontrusten. Rond die tijd domineert het paars van de Wilge roosjes, maar daarnaast vinden we nog een bonte mengeling aan kleuren van onder andere Akker melkdistel, Duizendblad, Reukeloze Kamille, Ro de Klaver, Veldlathyrus, Kleverige- en Late Oogen- troost, Akker- en Speerdistel, Bijvoet en Grote Brandnetel. De laatste paar jaar komen er, wel licht mede door de mooie droge zomers, steeds meer vlinders bij deze bloemenweelde voor - die daar trouwens ook als rups het leven hebben door gebracht. Voor het overgrote deel zijn het allemaal Bruine Zandoogjes, waarvan de rupsen op diverse grassoorten leven en in de kolonie niet gestoord door maaiwerk of begrazing hun cyclus kunnen voltooien. Na het verpoppen vinden ze hier een ongekende bloemrijkdom met een groot necta- raanbod. Van geen wonder dat het er op een mooie windstille dag aan het eind van juli wemelde van deze vlinders. Groepjes zandoogjes verenigden zich regelmatig tot een dansende zwerm. Meestal vliegen ze echter maar kort en gaan vrij snel weer ergens tussen de begroeiing zitten, waar ze niet sterk opvallen. Elke stap die je zet, doet dan ook een aantal vlinders opvliegen. Naar schatting za ten er hier vele duizenden, zo niet tienduizenden en op heel de Hompelvoet nog veel meer. Naast Bruine Zandoogjes zitten er op de Hom pelvoet veel Oranje Zandoogjes, Hooibeestjes en Icarusblauwtjes, daarnaast wordt nog een aantal andere soorten regelmatig aangetrofen (zie tabel). Waargenomen dagvlinders op de Hompelvoet (3/4-30/7 en 12/8) in 1991 Zwartsprietdikkopje Groot Koolwitje Klein Koolwitje Klein Geaderd Witje Kleine Vuurvlinder Iearusblauwtje Atalanta Distelvlinder Kleine Vos Dagpauwoog Landkaartje Bont Zandoogje Argusvlinder Hooibeestje Oranje Zandoogje Bruin Zandoogje Heivlinder 102

Sterna | 1991 | | pagina 16