Polder Het West Nieuwland. Foto: Krijn Tanis. palen we ons tot de Strandpolders. De onderhandelingen hebben het volgende opgeleverd (zie ook het kaartje): Het gebied ten westen van de Groeneweg, onge veer 100 hectare. De Enden, ongeveer 12 hectare. Een nog nader aan te wijzen gebied, van 10 a 15 hectare waar brakke kwel kan worden benut. De volgende beschrijvingen voor de eerste twee gebieden zijn ontleend aan onze visie, evenals de motivatie van onze keuze. Algemene criteria voor de gebiedskeuzes Bij de beeldvorming en de invulling hebben twee zaken voorop gestaan: de ontwikkeling van waardevolle voor het gebied karakteristieke eco systemen (1) en de landschappelijke openheid (2). Het karakter van het gebied, een open strandvlak te omsloten door kustduinen dient te worden ge handhaafd. Daaruit volgde dat te ontwikkelen vegetaties in de richting van een open weidelandschap tot een halfopen landschap met enig struweel en rietmoe ras moesten gaan. De abiotische faktoren zijn zo danig dat dit (toevallig?) ook de grootste natuur waarden oplevert. Nadat eerst de gebieden waren gekozen, zijn de prioriteiten vastgesteld. Dit is gedaan op basis van een aantal criteria zoals: De „waarde" of „zeldzaamheid" van de te ont wikkelen ecosystemen. De beheerbaarheid van het gebied. Het gaat hierbij om de verhouding tussen oppervlakte en omtrek, de doorsnijding met wegen, de aan wezigheid van huiskavels en bebouwing. Het waterhuishoudkundig beheer, dat bij voor keur onafhankelijk van de landbouw moet zijn. De totale oppervlakte van een gebied. Hoe gro ter een gebied, hoe beter er een „volledig" en onafhankelijk ecosysteem tot ontwikkeling kan komen. De ligging ten opzichte van bestaande natuur gebieden. Het gaat hierbij om de (hydrologi sche) buffering en de onderlinge relaties en we derzijdse versterking van aan elkaar grenzende gebieden. Tot slot zijn de keuzes zo gemaakt dat er in iede re fase van de ontwikkeling de gebiedskenmerken- de ecosystemen zijn vertegenwoordigd: binnen- duinrand (duinvalleien), weidelandschap, zoet 104

Sterna | 1991 | | pagina 18