Planologische zaken Goeree-Overflakkee Jos Hendriks Na enige jaren afwezigheid wil ik proberen de draad weer op te pakken om verslag te doen van de beroeps- en inspraakmogelijkheden waarvan wij gebruik hebben gemaakt. Eigenlijk gaat het om de rode draad die door onze vereniging loopt en waarvoor onze vereniging in 1978 ook is opgericht, namelijk het bij de verschillende overheidsin stanties aan de kaak stellen van bedreigingen voor natuur en landschap op Goeree-Overflakkee. Haven Stad aan 't Haringvliet De gemeente Middelharnis heeft het, middels een wij ziging van het bestemmingsplan, mogelijk gemaakt om te Stad een buitenhaven te laten graven. Daarvoor moest een stuk gors wijken. Ons bezwaar, en dat van vele Stad- tenaren, tegen deze bestemmingswijziging is door de Raad van State ongegrond verklaard. Naast zo'n zoge naamde basisprocedure dienen er ook nog allerlei andere procedures gevolgd te worden, zoals een ontgrondings vergunning, een hinderwetvergunning, een bouwvergun ning en dergelijke. Op het moment dat de basisprocedure liep werd ook de ontgrondingsprocedure gestart. Wij hebben hier bezwaar tegen gemaakt. Helaas kreeg de ei genaar van de grond toestemming op eigen risico met graven te beginnen. Wij vrezen dat, mede door het ver liezen van de bodemprocedure, ook deze procedure ver loren zal worden. Een trieste gang van zaken, zeker als blijkt dat met na me Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in haar nieuwste Streekplan zo hoog opgeeft van het behoud van natuur- en landschapswaarden. Triest ook als we beden ken dat het binnendijks gors in de Sluiskreek te Oude Tonge een zelfde lot lijkt te zijn beschoren. Een procedu re tegen een hinderwetvergunning loopt inmiddels. Bestemmingsplan „Recreatiegebieden" van de Gemeente Oostflakkee Gemeente Oostflakkee heeft een Bestemmingsplan „Recreatiegebieden" gemaakt waarin onder andere het plan wordt voorgelegd voor het ontwikkelen van een ha ven tussen de beide keersluizen van Oude Tonge. Dit be tekent dat het gors ter plaatse op de schop zal gaan. Dit gors heeft landschappelijk grote waarden en zou bij een extensiever agrarisch gebruik zeker ook natuurweten schappelijke waarden hebben. Gelet op de ernst van de ingreep hebben wij bezwaar ingediend bij de Gemeenteraad van Oostflakkee. Hoewel de Raad zich wel kon vinden in de argumenten heeft ze het niet aangedurfd om tegen het bestemmingsplan te stemmen. Dit houdt in dat nu Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moet beslissen. Helaas vervult ook deze een dubbelrol, zoals blijkt uit het Streekplan: enerzijds staat de havenontwikkeling van Oude Tonge ook in dit plan, anderzijds geeft men hoog op van het behoud van natuur- en landschapswaarden. Gevreesd moet worden, dat uiteindelijk de Raad van State, als niet politiek colle ge, de beslissing zal geven. Uiteraard hebben wij een alternatief aangedragen, wat ook bleek te passen in de visie van de Watersportvereni ging van Oude Tonge, namelijk het aanleggen van een haven op het huidige handelsterrein. De kosten hiervan blijken niet onredelijk te zijn en het Sluiskreekgebied blijft behouden. Hopelijk geeft het tot standkomen van de buitenhaven te Stad aan 't Haringvliet niet het slechte voorbeeld. Streekplan Zuid-Holland Via een voorontwerp en een ontwerp wordt een defini tief Streekplan 'geboren'. Een Streekplan is een intentie verklaring voor het beleid van de provincie op econo misch, verkeerstechnisch, milieutechnisch en ander gebied. In de verschillende stadia is het mogelijk een me ning over deze plannen te laten horen. Van die gelegen heid hebben wij gebruik gemaakt. In zijn algemeenheid kunnen wij ons bijzonder vinden in de aangegeven tendenzen van het beleid ten aanzien van het behoud en de versterking van de natuur- en land schapswaarden op Goeree-Overflakkee. In het vorige streekplan was dit ook reeds hoofdpunt van beleid. Een beroep hierop in onze bezwaarprocedures heeft helaas niet altijd tot dat gewenste behoud geleid. De achteruit gang van de natuur is verder gegaan dan strikt nodig. Gehoopt mag worden, dat de politiek met dit plan beter om zal gaan dan met voorgaande intenties. In het algemeen dus waardering voor de aandacht voor het natuurbehoud en de natuurontwikkeling. Wat echter ontbreekt is een duidelijke samenhang (ecologi sche infrastructuur op meerdere niveaus). Ondanks de algemene waardering waren er nog wel wat opmerkingen te plaatsen. Enkele onderwerpen daarbij waren: Het behoud van de natuurwaarden op de Kop van Goeree. Het niet op Tiengemeten mogelijk maken van stort plaatsen voor welk afval dan ook. De drinkwaterwinning op Goeree blijkt zeer nadelig te zijn voor de natuur van een deel van de kustdui- nen, Oost-, Middel- en Westduinen, het zandwallen- gebied en de strandpolders (in ontwikkeling). Slechts beperking van wateronttrekking kan de nadelige ont wikkeling nog keren. in het zandwallengebied moet het accent liggen op natuur- en landschapsbehoud. Een en ander kan worden bereikt door een inrichtingsvorm te kiezen, welke gericht is op duurzaamheid, zowel voor de na tuur als voor de landbouw. Gedeputeerde Staten hebben de intentie tot herstel van verloren gegane kreken, dijken, wielen en inla gen. Reeds eerder is hierop door ons aangedrongen. Helaas zijn sindsdien veel van deze elementen vol- 107

Sterna | 1991 | | pagina 21