gestort (onder andere ook met ongewenste materia len). Herstel zou voor het midden en oosten van Overflakkee een welkome afwisseling van het land schap geven en een aanzienlijke verbetering van de ecologische infrastructuur. Gedeputeerde Staten wijzen ook de mogelijke ont wikkeling van jachthavens, die directe nadelige in vloed hebben op aangrenzende natuurgebieden, af. In dit licht gezien zouden de plannen voor uitbrei ding van de havens te Oude Tonge en Stad aan 't Ha ringvliet niet toegestaan mogen worden. Vestiging varkenshouderijen te Middelharnis Op Goeree-Overflakkee willen veehouderijbedrijven zich vestigen welke in Brabant beperkt worden in hun ontwikkeling. Met name gaat het hier om varkenshoude rijen, die problemen hebben met het afzetten van hun mest. Hoewel de Gemeenteraad van Middelharnis tegen een dergelijke ontwikkeling is heeft zij toch een tweetal bedrijven moeten toestaan. Om te zorgen dat de meest optimale omgevingscondities worden geschapen, hebben wij bezwaar gemaakt tegen de afgegeven hinderwetver gunning. Ontwerp Beleidsplan Voordelta Voor het gebied ten westen van de kust van de Zuid- Hollandse en Zeeuwse Eilanden is een beleidsplan ont wikkeld. Wij hebben bij de hoofdlijnen van beleid opge merkt, dat het strand ten oosten van de vuurtoren (3e blok) een bijzondere ontwikkeling ondergaat. Het strand, dat hier enkele honderden meters breed is, is te vergelijken met het strand bij de Verklikkerduinen. Het is eveneens een belangrijke hoogwatervluchtplaats. Hier blijkt natuurlijke sluftervorming plaats te vinden door verplaatsing van de zandbank naar de kust. Het geheel is het verlengde van de „Bollen van de Ooster". De Voordelta raakt hier nagenoeg de kust. We-hebben er op aangedrongen beschermende maatre gelen te nemen tegen recreatief medegebruik. Betreding zowel vanaf de kust als vanaf het water is thans zeer een voudig. Uit de beleidsnota is ons echter niet duidelijk op welke wijze dit voorgestelde beleid in uitvoeringsmaatre gelen wordt omgezet. Als dit beleid niet vertaald wordt in zowel planologische plannen als beheersplannen, dan blijft het een vrijblijvend beleid. Wij hebben dan ook ge pleit om het gebied van de Voordelta aan te wijzen als Beschermd natuurmonument. Waterverontreiniging te Oude Tonge Reeds enkele jaren staat er op het terrein van de Fa. Maliepaard aan de Heerendijk te Oude Tonge een vet- verwerkende industrie. Op zich geen probleem, ware het niet dat een deel (of alles?) van het afvalwater op de erf- sloot wordt geloosd. Reeds vele malen hebben wij in de afgelopen jaren bij Gemeente, Politie, Zuiveringschap en Provincie onze verontrusting geuit over de water- en bo demverontreiniging hierdoor. In de sloot drijft een vieze, olieachtige substantie en sterft alle slootkantbegroeiing tot zelfs 50 cm boven het waterpeil af. Aangezien de slo ten in verbinding staan met het normale waterregime in de polder is de kans groot dat deze verontreiniging erg ver doorloopt. De gewaarschuwde instanties hebben de klachten doorgaans afgedaan met de verklaring dat het een be kend probleem is, dat zijn oorsprong vindt in de lokatie namelijk: het terrein van een oude gasfabriek, waaraan reeds aandacht geschonken wordt. Wij hebben bij de Inspectie Milieuhygiëne dringend verzocht maatregelen te nemen om een einde te maken aan deze onaanvaardbare en reeds langdurige verontrei niging. Uit een eerste reactie van de Inspectie blijkt dat zij het probleem niet urgent vindt om er snel werk van te maken. Modelvliegclub te Middelharnis De modelvliegclub Flakkee heeft voor een perceel aan de Middelweg te Middelharnis een vergunning aange vraagd in het kader van de Wet Geluidhinder, om op dat perceel met een aantal vliegtuigen te vliegen. Aangezien voor dit perceel nog geen bestem mingsplanwijziging heeft plaatsgevonden, leek ons deze aanvraag te voorbarig. Het perceel waar het hier om gaat, heeft nog de agrarische bestemming, hetgeen bete kent dat deze vorm van recreatie hier niet mag worden toegepast. Het perceel aan de Middelweg ligt in de nabijheid van de Vliegers. Omdat wij verwachten dat de verstoring, mede ook door geluidhinder, rond deze landschappelijk en natuurwetenschappelijk interessante kreek toe zal ne men, hebben wij bezwaar aangetekend. In het kader van de landinrichting Flakkee is de ontwikkeling langs deze kreek (bosjes en eventueel een wandelpad) bedoeld voor natuurontwikkeling en rustige wandelrecreatie. Dus niet voor, van de vroege ochtend tot de late avond, knetteren de vliegtuigjes. Jos Hendriks Coördinator planologie en beroepschriften. 108

Sterna | 1991 | | pagina 22