Buiten in november (ca. 1890) Frans Beekman Net als vorig jaar in de herfst bezoek ik de heer en mevrouw Moelijker in Noordgouwe. Toen ging het om foto's van de uit het nest gevallen Blauwe Reigers in Schuddebeurs (Sterna 1990-4), nu kijken we eens naar andere foto's en komt een oude bruine foto van een jacht op tafel. Siem Moelijker (geb. 1914) is een echte verteller, die met jeudig enthousiasme uit zijn herinnering put. Is het niet aardig dat op sommige post aan hem gericht nog steeds staat S. P. Moelijker jr.? Deze foto brengt ons op het platteland van Schouwen-Duiveland een eeuw geleden, waar de landbouw het landschap en de samenleving be paalde. Piet Boot schreef daarover in zijn boek Het plattelandsleven van Schouwen-Duiveland in vroeger tijd: „Elk seizoen stelde zijn eigen eisen en had zijn vast ritme". Merkwaardig overigens dat in dit voortreffelijke boek niets over de jacht staat. Wanneer de gewassen van het land waren, kwam de jacht. Ook daar was sprake van een soort oogst. De mensen namen van het wild, zorgden er voor dat niet door stropers méér werd genomen, zodat ook het volgende jaar er weer wild zou zijn. Het ging in het algemeen om goed georganiseerde jacht zonder excessen en met kennis van zaken be dreven. We zullen nu de foto met onze ogen aftasten en ons verplaatsen in het verleden. De tijd staat even stil bij een jagersrust ergens op de Schouwse dijk in de omgeving Schuddebeurs of op de Platte Ka- peldijk bij Sirjansland. De mannen op de foto (vrouwen hoorden daar kennelijk niet bij) weten precies hun plaats. Op de voorgrond rust een zestal jagers, vier dubbelloops jachtgeweren zijn zichtbaar. De leider van de jacht zit op een krukje: de wat oudere heer met bolhoed, leren laarzen en met een wit doekje in de borstzak (om een sein te geven?). Het is Jhr. Mr. Jacobus Willem Daniël Schuurbeque Boeije („Koos Boeije") van Mon Plaisir, kantonrechter in Zierikzee. Uit blikken trommels eten ze boterhammen en misschien wel een palingbroodje, de fles staat in het gras. 89

Sterna | 1991 | | pagina 3