Resultaten van het Floron-onderzoek in Zeeland met een doorkijk naar Schouwen Justus van den Berg Inleiding Het Floron onderzoek is zijn derdejaar ingegaan. In dit artikel wil ik een overzicht geven van de resul taten en zal ik inzoomen op Schouwen. Tevens zal nader in worden gegaan op de nog te inventariseren gebieden en het daar te verwachten aantal AA-soorten per kilometerhok. Resultaten 1991 Het Floron onderzoek bestaat uit twee projecten: het AA-project en het algemene project. Het AA-project is gericht op het voorkomen van 105 attractieve planten soorten waaraan een zekere indicatiewaarde voor de toe stand van het milieu wordt toegekend. Het algemene project is gericht op het inventariseren van alle planten in een bepaald gebied. Het afgelopen jaar is voor Floron in Zeeland een goed jaar geweest er zijn in totaal 412 formulieren verwerkt. Het betrof 329 totaal streeplijsten, 59 AA-lijsten en 24 losse waarnemingen. Hiermee is voor Floron 1991 tot een topjaar geworden. Het totaal aantal waargenomen AA-soorten overtrof dat van het totaal van 1989 en 1990 tesamen. Dit is mede te danken aan het onderzoek dat is verricht in opdracht van NBLF naar het voorkomen van bijzondere flora op de dijken. In totaal zijn er nu circa 3140 meldingen van 'n AA- soort geregistreerd. In figuur 1 wordt een overzicht gege ven van de km-hokken waarvan een of meerdere meldin gen zijn geregistreerd. Het eerste wat opvalt aan het ver spreidingsbeeld van de meldingen is het ontbreken van gegevens uit West Zeeuws-Vlaanderen, het centrale en westelijke deel van Walcheren, het westelijk deel van' Zuid-Beveland en het beperkte aantal meldingen op Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint- Philipsland. Duidelijke concentraties van hokken met hoge aantallen AA-soorten zijn te vinden rond de grotere steden, de zak van Zuid-Beveland en enige duingebieden. Schouwen De waarnemingen op Schouwen-Duiveland zijn dui delijk geconcentreerd rond Zierikzee, Zonnemaire en de binnenduinrand. In totaal zijn van 78 kilometerhokken gegevens ontvangen (het eiland heeft circa 289 kilome terhokken). De ingezonden formulieren betreffen veelal alleen het AA-project al is er het laatste jaar een tendens om alle planten op een bepaalde plek te inventariseren. Het hoogste aantal AA-soorten is waargenomen in de duinen (18) maar ook de stad Zierikzee scoort met 10 AA-soorten niet slecht. In de poldergebieden en langs de kust blijft het aantal veelal bij 5 a 6 steken. Zeeland Figuur 2 geeft een overzicht van het aantal AA- soorten per formulier. Uit de figuur blijkt dat een groot aantal formulieren slechts melding maakt van minder dan 4 AA-soorten. Dit heeft meerdere oorzaken. Veel formulieren hebben namelijk betrekking op inventarisa ties van een klein deel van een kilometerhok. Daarnaast zijn er gebieden in Zeeland, zoals de grootschalige ak kerbouwgebieden die plaats bieden aan zeer weinig AA- soorten. Het grootste aantal AA-soorten (nl. 28) is waar genomen in de smalle duinstrook ten westen van Vlissin- :gen. Op de Bevelanden ligt het hoogste aantal AA- soorten in een kilometerhok op 12 (omgeving Terlucht, Oosterschenge en ten zuiden van Kloetinge). F-JCJ2. S tree pil ij stemme t waargenomen AA-soorten /periode '89-'91l 137 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >11 Aantal AA-soorten 16

Sterna | 1992 | | pagina 16