Verenigingsnieuws Goeree-Overflakkee Enquête 1991 In 1991 is door het bestuur van de Vereniging voor natuur- en landschapsbescherming Goeree-Overflakkee een vra genlijst gestuurd naar alle leden. De aanleiding hiertoe wil ik in dit stukje toelichten. Vervolgens wil ik aandacht besteden aan de resultaten en wat hiermee gedaan zal worden. In grote lijnen kan gesteld worden dat een monotoon poldergebied minimaal 3 a 4 AA-soorten kan herbergen, een kleinschalig poldergebied met dijken en kreekrestan ten circa 8 AA-soorten en het duingebied minimaal 10-15 (20) AA-soorten. Bij de beoordeling of een kilometerhok al voldoende is onderzocht kan globaal van de boven staande cijfers worden uitgegaan. Het zal duidelijk zijn dat een groot aantal hokken nog onvoldoende is onder zocht. Het algemene project Het algemene project is gericht op het inventariseren van alle soorten in een kilometerhok. Er is een duidelijke tendens om niet alleen de AA-soorten te inventariseren maar om alles te noteren. In figuur 3 wordt een overzicht gegeven van de kilometerhokken waarvan totaalstreep- lijsten zijn gemaakt. Het beeld is echter te rooskleurig daar van de geïnventariseerde hokken veelal slechts een (zeer) klein deel is bekeken. Hoe verder? Het AA-project loopt nog 2 jaar en zal dan geëvalu eerd worden. Dan zal bekend worden of de doelstelling, om van heel Nederland een dekkend verspreidingsbeeld te hebben van de 105 indicator soorten, gehaald is. Het zal wel duidelijk zijn dat dit voor Schouwen in ieder ge val niet wordt gehaald. Toch is het noodzakelijk dat de komende twee jaren zoveel mogelijk gebieden op AA- soorten worden geïnventariseerd. Het werkt overigens stimulerend om de inventarisaties niet alleen te verrichten maar in samenwerking met een of twee anderen. Er zijn de volgende mogelijkheden: een of meerdere kilometerhokken inventariseren op alleen AA-soorten; een of meerdere kilometerhokken volledig inventari seren; J. J. van den Berg Troelstrapad 18 4463 VM Goes 01100-30984 Corrie de Vos Keetenstraat 6 4301 WB Zierikzee 01110-13680 bepaalde delen van een kilometerhok inventariseren; bepaalde soorten inventariseren (bijvoorbeeld voor- jaarssöorten of zoutplanten); meedoen aan een proef die is gericht op het monito ren van zeldzame soorten. Dit laatste zal een nieuw langlopend onderzoek van Floron worden. Indien alles volgens planning verloopt zal in 1992 de methodiek uitgetest worden. Indien u een bepaald gebied wilt inventariseren is het gewenst om contact met Corrie de Vos of met mij op te nemen. Wij kunnen u informatie verschaffen over de reeds ter beschikking staande gegevens, de methodiek en de benodigde formulieren. Doelstelling van de vereniging De doelstelling van onze vereniging is: Het bevorderen van een gevarieerde natuur en een gezond milieu op Goeree-Overlakkee in de ruimste zin van het woord. Dat er in steeds bredere lagen van de bevolking meer en meer aandacht is voor natuur en milieu betekent niet dat onze vereniging overbodig dreigt te worden, integen deel. Deze groeiende aandacht is mede het gevolg van onze eigen niet meer te ontkennen en niet meer te nege ren vervuilings- en verspillingsmaatschappij waardoor steeds meer mensen ontdekken dat het niet alleen bloe men en vogels zijn die verdwijnen, maar dat hun eigen bestaan op het spel staat. Dat leidt tot toenemende ver ontwaardiging (hoe durven ze) en angst (wanneer gaat het echt fout). Hoewel angst en verontwaardiging sterk de aandacht kunnen trekken leiden ze doorgaans niet tot opbouwende plannen. Angst is een slechte leidsman. De aandacht voor natuur en milieu is nodig. Het om zetten van deze aandacht in respect voor de wereld waar in we leven en plannen om hier verstandig mee om te 17

Sterna | 1992 | | pagina 17