Landschap 19-toen Stuivende duinen westelijk van Haamstede I. Stuivende duinen Westerse Laagte (ca. 1927) Na de zware storm van eind september 1911 vond de Burghse onderwijzer J. A. Hubregtse ou de aardewerkscherven en muntjes hoog op het strand in de buurt van Westenschouwen. Dat werd het begin van een 30-jarige speurtocht in de dui nen en op het strand naar overblijfselen van vroe gere bewoners. In 1923 legde hij z'n eerste bevin dingen in een artikel vast „De Frankische nederzettingen in de duinen van Schouwen". Juist één jaar daarvoor begon het vastleggen van een deel van de duinen met dennen en konden minder archeologische vondsten worden gedaan. Het uitstuiven van de duinvalleien ging geleide lijk. Hubregtse gebruikte letters en cijfers om die valleien aan te duiden en bewaarde de vondsten per duinvallei. Bij een gewone opgraving verza melt men in één keer een heleboel. Hubregtse ver zamelde ook veel maar geleidelijk. Ook maakte hij foto's van de vindplaatsen en lantarenplaatjes voor zijn lezingen. De langgerekte foto (uit de verzameling van J. Schot in Zierikzee) die hierbij wordt afgedrukt, maakte Hubregtse door twee opnamens samen te voegen. Achterop schreef hij „Groot dal I en J" en dankzij een kaartje bij genoemd artikel is de plaats terug te vinden. Komend uit de dennenaan plant in de Domaniale duinen (Domaniale komt van Staatsdomein) ligt het aan het begin van de Westerse Laagte. Uitgestrekte zandzeeën De duinen stoven hier enorm. In De Levende Natuur van 1921 komt een beschrijving voor van „de uitgestrekte zandzeeën van Schouwen, in de duinen waar het landschap in één stormachtige nacht kan veranderen en wel zoo dat een jachtop ziener eens verdwaald is in een duinterrein waar hij de vorige avond nog door gekomen was". Om een idee te krijgen van de afmetingen lette men op de wandelaar links van het midden! Een paar honderd meter achter dit dal was tussen 1891- 1900 een eendenkooi in bedrijf die echter dicht stoof. In de verte staat de vuurtoren, die nog niet is voorzien van de bekende roodwitte spiraal. Dat gebeurde pas in 1935. Het plateau-achtige com plex links van de vuurtoren is nu bekend onder de naam Stuifduinenreservaat. De toppen reiken er tot 36 meter. 4

Sterna | 1992 | | pagina 4