^mL> w II. Duinmeertje Zeepeduinen (1955) De tweede foto toont één van de duinmeertjes in het noordelijk deel van de Zeepeduinen vlak voor het vliegveld (Wulpenvallei) in het vroege voor jaar. Op de gekleurde topografische kaart (waar van hier een zwart-wit afdruk) zijn de meertjes duidelijk te zien. Alleen in de Zeepeduinen tel ik er al ongeveer 30! In de stuivende duinen nam de wind het droge zand mee tot 30 cm boven grond waterniveau. Daar was het zand door capillaire werking vochtig en bleef dus liggen. Wanneer dan in de winter het grondwater omhoog komt (de ver damping is lager en de planten gebruiken minder) ontstaan meertjes die vaak in de loop van de zo mer weer grotendeels droogvallen. Bergeenden De duinen om het meertje zijn behoorlijk kaal. We zien helm en duindoornbosjes. In het midden is een duidelijk aftakelende duindoornhorst. Prachtig zien we de functie van dergelijke duinme- ren voor de vogels. Er zwemmen vier paar Berg eenden die ongetwijfeld in de buurt in oude konij ï4M< y Jm-t-i- sfitffc..' Foto: J. F J van den Berge. neholen broedden. Tegenwoordig broeden er minder Bergeenden in de duinen dan in de tijd van de foto (nog maar een derde van de 145-170 broedparen in 1957). Dat heeft zeker ook te maken met het droger worden en dichtgroeien van de duinen. In het verleden was het karateristiek om tiental len mannetjes Bergeenden op kale duintoppen te zien. Op de achtergrond staat de vuurtoren en links daarvan een hoog kaal duin waar op de top het vastleggen met rijshout en helm begonnen is. Dit kale duin stond bekend als „Sukergat", het is één van de laatste „blinkerts" die vastgelegd is en na de begroeiing ervan dus niet meer blonk in de zon. De foto is destijds (met geelfilter!) gemaakt door J. E J. van den Berge uit Haamstede en be rust nu bij het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland (met dank aan C. Venema). Frans Beekman 6

Sterna | 1992 | | pagina 6