De Voordelta verdient met rust gelaten te worden Ontwikkeling van strandhaken bij de Kwade Hoek op Goeree. Foto: Henk Baptist. Thijs Kramer Een geluk bij een ongeluk. Zo zou je het onstaan van de Voordelta kunnen noemen. De Deltawerken hebben het dynamische getijdemilieu in het zuidwesten van Nederland inge damd. In plaats van woeste zeearmen, waar de zee en het zoete water van drie belangrijke Europese rivieren elkaar ontmoeten, is de Delta veranderd in een aaneenschakeling van meren en plassen, met een Veilig Getij" in de Oosterschelde. Eigenlijk heeft alleen de Westerschelde nog veel van de oude dynamiek behouden, al doen de baggeraars in opdracht van Antwerpen hun best het vaarwater zoveel mogelijk te kanaliseren. „Zeeland Veilig" wappert het trots in de vlaggemasten bij Rijkswaterstaat. En zo leverde ook Nederland in de twintigste eeuw nog een bijdrage aan het temmen van de wildernis in de wereld. De natuurbeschermers pinkten een traan weg en richten zich op het beheren van wat er aan natuur in de Deltawateren nog rest of ontwikkeld kan worden. Een nieuwe generatie vogelaars weet zelfs niet beter, of het is altijd zo geweest. Je moet trou wens al behoorlijk op leeftijd zijn om de uit gestrekte schorren nog gekend te hebben rond het Veerse Meer, waar nu vliegtuigen landen en boeren ploegen. Wat een geluk, dat er zich voor de kust van de Deltawateren weer een nieuw dynamisch gebied aan het vormen is. En dat is een direkt gevolg, iro nisch genoeg, van het afdammen van de zeear men. De belangrijkste reden voor het ontstaan van de Voordelta is dat de schurende werking van de ge tijdegeulen in de monding van het Haringvliet, Grevelingen en voor een deel ook de Oosterschelde is weggevallen. Zo kan een ondiep gebied ontstaan langs de kust met grote zandbanken, die soms met het strand vergroeien, ondiepe slikken, die zich hier en daar al omvormen tot schorren, kortom er onstaat een nieuw dynamisch natuurgebied. Nieu we ongetemde wildernis. Platen en slikken Om een goed beeld te krijgen van wat zich voor 36

Sterna | 1992 | | pagina 14