Recreatieve wildgroei aan de Brouwersdam. Foto: Henk Baptist. ling staat centraal. Dit wordt uitgewerkt in een zo neringsmode]Omdat voor de natuur de bescherming van bodemleven en het garanderen van rust voor vogels en zeehonden van het groot ste belang is worden natuurkerngebieden aangewe zen. In deze gebieden is bodemberoerende visserij ver boden en er geldt een betredingsverbod. In de monding van het Haringvliet gaat het dan ook om een aaneengesloten gebied rond de Hinderplaat en de Slikken van Voorne. Ook de Kwade Hoek is na tuurlijk zo'n belangrijk natuurgebied. Verder een uitgestrekt gebied voor de kust van Goeree waar binnen de Bollen van de Ooster vallen. Ook voor de Kop van Schouwen is een groot aaneengesloten gebied aangewezen met het aksent natuur. Dit om vat het strand van de Verklikkerduinen tot en met de Bollen van het Nieuwe Zand en de Banjaard en kele kilometers uit de kust. Dat betekent eigenlijk dat de boomkor- en schelp diervisserij in de ondiepe delen van de Voordelta verboden wordt. Deze vormen van visserij beroe ren de bodem sterk met alle gevolgen van dien voor het bodemleven. Natuurelementen zoals overjarige mossel- en kokkelbanken, of zeegrasvel den kunnen bij intensieve bevissing niet ontstaan. Dat is in strijd met de doelstelling voor het gebied, het veiligstellen van de natuurlijke ontwikkeling. Op zich kunnen we als natuurbescherming erken nen dat een belangrijk deel van onze wensen zijn ingewilligd. Maar we mochten niet anders ver wachten, omdat van begin af aan het behoud van de natuurontwikkelingspotenties van de Voordelta als uitgangspunt voor het beleid diende. En dan is het des te teleurstellender te moeten konstateren dat er hier en daar toch weer kompromissen zijn gesloten, waar de natuur niet beter van wordt. Het handhaven van een totaal uit de hand gelopen si tuatie op de Brouwersdam is daar zo'n voorbeeld van. Men heeft nog niet het lef gehad om daar re gelend op te treden en de toegankelijkheid van de dam te beperken. Een ander voorbeeld is het toe staan van garnalenvisserij in de natuurkerngebie den. Als natuurbescherming hadden we dat liever niet gezien, omdat nog onduidelijk is welke gevol- 39

Sterna | 1992 | | pagina 17