BELEIDSPLAN VOORDELTA Gebied waarvoor hoofddoelstelling geldt Accent natuur Accent recreatie Accent visserij Accent haven/industrie landaanwinning mogelijk Ontwikkeling recreatie mogelijk Ontwikkeling visserij mogelijk (mosselpercelen,indicatief aar Ecologisch bijzonder waardevol gebied Mogelijkheden voor natuurontwikkeling in kustbeheer Vaarroute Snelle watersport Trailerhelling (bestaand) Trailerhelling (nieuw) Jachthaven Potentieie vluchthaven Mogelijkheden voor nieuwe Gebieden met inlen- sieve strand - en oeverrecratie Ecoplots indicatief ïgegeven) gen de (beperkte) bodemberoering van deze vorm van visserij aan schade oplevert aan de bodemor ganismen. Onderzoek moet dit nog uitwijzen, maar desondanks wordt garnalenvisserij toch toe gestaan. Het fanatieke verzet van het waterschap Schou- wen-Duiveland heeft ertoe geleid dat een prima natuurontwikkelingsmaatregel: het aanleggen van een slufter in de duinen van Schouwen, niet als harde maatregel in het beleidsplan is opgenomen. Buiten de natuurkerngebieden gelden nauwelijks beperkingen. Daardoor blijft het toegestaan dat potentieel bedreigende aktiviteiten zoals gas- en olieboringen tot de mogelijkheden behoren. Dit laatste is uiterst aktueel, omdat voor een deel van de Voordelta een concessie dreigt uitgegeven te worden. Eigenlijk behoort de hele Voordelta van dit soort aktiviteiten verschoond te blijven, omdat de milieu-risico's te groot zijn voor dit kwetsbare gebied. Een andere dreiging vormt het oprukken van de Maasvlakte in zuidelijke richting. Ook al is daar in het verleden een duidelijke streep getrokken, Rotterdam wenst zich daar niet aan te houden. Voor de toekomst van de Voordelta is het be houden van de rust cruciaal. Dat veronderstelt een terughoudende, bescheiden opstelling van de mens in dit gebied. Het zijn niet bepaald de eigenschap pen waar we als westerlingen pral op kunnen gaan. In de Voordelta kunnen we tonen dat we wat ge leerd hebben van het verleden.

Sterna | 1992 | | pagina 18