Vogels op de Noordzee (2) Trekvogels Spreeuwen zoeken aan boord naar voedsel in een visnet. Foto: K. W. Tanis. Kommer Tanis* In enkele woorden iets over trekvogels op de Noordzee, die daar soms in grote tot zeer grote aantallen voorkomen. Inleiding Een ieder zal wel weten dat heel wat vogels de Noordzee in de herfst oversteken om de winter in Engeland door te brengen, of vandaar eventueel nog zuidelijker te trekken. In het voorjaar vindt het omgekeerde plaats. Daar er juist in deze jaar getijden vaak mist voorkomt boven de zee, raken heel wat vogels uit de koers, worden oververmoeid (tekort aan energie!) en strijken neer op een schip. Door mist of slecht weer zullen er waarschijnlijk ook wel eens vogels van het land boven zee terecht komen zonder dat dit in de bedoeling lag. Overlevingskansen aan boord Jaar op jaar zien wij aan boord veel vaste gasten zoals Spreeuwen, Kepen, Vinken, Veldleeuweriken en Goudhaantjes. Roofvogels nemen we het minste waar, dit zal wel een logisch gevolg zijn van de predator-prooi verhouding in de natuur. De enige twee soorten die wij eens te gast hebben ge had aan boord zijn enkele Torenvalken (tot nog toe opvallend genoeg alleen vrouwtjes of jonge vo gels) en Bosuilen. Wanneer er roofvogels aan boord komen is hun overlevingskans in vergelij king met vele andere soorten vele malen groter. Dit komt doordat zij hun kostje met groot gemak bij- eenvangen in de vorm van zangvogels die veelal vermoeid aan boord komen en door gebrek aan geschikt voedsel snel in vitaliteit achteruitgaan. Met een Bosuil en een Veldleeuwerik maakten we eens een leuke gebeurtenis mee. De uil had zijn honger ruimschoots gestild met een ontbijt van enkele vinken en zat wat te dutten tegen de anker- kluis op het bakdek. Een Veldleeuwerik die er niet Kommer Tanis is van beroep visserman. Vanuit Stellendam wordt hoofdzakelijk op het zuidelijk ge deelte van de Noordzee gevist.

Sterna | 1992 | | pagina 34