Greenpeace en de Noordzee De populairste aktiegroep op milieugebied in Nederland is ongetwijfeld Greenpeace. Deze (internationa le) aktiegroep vestigt met spectaculaire, geweldloze, akties de aandacht op allerlei milieu vervuilende en natuur verstorende aktiviteiten. Naast de overbekende akties tegen afslachting van zeehondenjongen ten behoeve van de bontindustrie, de jacht op walvissen en de atoomproeven, is de vervuiling van de Noord zee voor Greenpeace altijd een „hot item" geweest. Redactielid Pim Baldé maakte aan de hand van en kele informatiefolders een samenvatting over de kwalijk riekende kant van de Noordzee en de bemoeie nis van Greenpeace daarmee. Pim Balde Dat de Noordzee zwaar vervuild is en steeds meer vervuild wordt, lijdt geen twijfel. Greenpea ce, de organisatie die sinds 1980 door middel van tal van akties bekendheid gaf aan de Noord zeevervuiling, noemt de Noordzee „Europa's grootste vuilnisbak". Herkomst van het vuil Het vuil bestaande uit olie, zware metalen, stikstof, fosfaat en milieuvreemde stoffen zoals P.C.B.'s, P.A.K.'s, dioxinen, bereikt de Noordzee op verschillende manieren: via de atmosfeer, via rivieren, directe lozingen, transporten, ongeluk ken en dumping van afval. De belangrijkste ver vuilingsbronnen zijn de rivieren en de atmosfeer, samen goed voor ruim 80% van de vervuiling. Rijn, Theems, Elbe en Schelde zijn de grootste vervuilers. De milieuschadelijke chemicaliën ko men vooral via industriële lozingen in de rivieren terecht. Grote industriële vervuilers zijn bijvoor beeld de kunstmestindustrie, de chemische in dustrieën zoals de bestrijdingsmiddelen- en far maceutische industrie en de basischemie; voorts de metaalindustrie, de olieraffinaderijen en de off- 58

Sterna | 1992 | | pagina 36