De Zee De Zee heeft me verteld dat ze zo moe is Ze zei dat ze er zeer beroerd aan toe is Ze zei: wat is daar toch bij jullie aan de hand Wat doen jullie toch tegenwoordig allemaal op dat land? Ze zei: er komen tegenwoordig steeds meer van die dagen Dan kan ik alle vuile rotzooi haast niet meer verdragen Dat zei de zee die me vertelde dat ze moe is Die zei dat ze er zeer beroerd aan toe is Ze zei: ik hoor dat er bij jullie af en toe wel een rapport verschijnt Dat na de eerste onrust dan weer ergens in een la verdwijnt Van de een of andere waardeloze functionaris Die vanwege het toerisme niet wil weten dat het waar is Dat het waar is dat ik er zeer beroerd aan toe ben Dat het waar is als ik zeg dat ik zo moe ben Paul van Vliet (1971) shore-industrie. Gebruikte landbouwbestrijdingsmiddelen komen voor een deel door diffuse lozingen via rivieren in de Noordzee: het gif sijpelt van het land in het wa ter; voorbeelden zijn zeer schadelijke stoffen als parathion, endosulfan, lindaan en de dithiocarba- maten. Industrie, autoverkeer en afvalverbran dingsinstallaties zorgen voor vervuiling via de at mosfeer: zuurvormende stoffen, chloorkoolwater- stoffen en kooldioxide. Voorts belandt via huis houdelijk afvalwater de nodige troep in de Noord zee. De Noordzee is één van de belangrijkste en inten siefst bevaren zeeën ter wereld, de „Kalverstraat" van de wereldzeeën". Wereldhaven Rotterdam speelt een sleutelrol in de internationale handel. Afgezien van visserij, marine en recreatie en be voorrading van booreilanden vinden er jaarlijks meer dan 400.000 scheepsbewegingen plaats. Een aanzienlijk deel van de goederen die per schip wordt getransporteerd, is gevaarlijk voor mens en milieu. Akties van Greenpeace Na een intensieve Greenpeace-campagne van negen jaar kwam in 1989 grotendeels een einde aan een van de grootste vervuilingsbronnen van de Noordzee: het dumpen van industrieel afval. Groot-Brittannië is sindsdien het enige land dat nog industrieel afval dumpt. Ook heeft Greenpea ce voortdurend geprotesteerd tegen het op grote schaal verbranden van chemisch afval op zee, waarbij o.a. de beruchte dioxinen in zee kwamen. Sinds 1990 wordt er niet meer verbrand. Sinds kort heeft Greenpeace de Solo practisch per manent op de Noordzee. Het is een vroegere sleep boot, die geheel verbouwd is en uitgerust is met o.a. een laboratorium, een helikopterplatform, een opvangruimte voor zeedieren en een grote ten toonstellingsruimte. Met dit schip, „een waak hond op de Noordzee", wil men signaleren, rap porteren en publiceren van en over wantoestanden op zee en desnoods zelf ingrijpen bij het bestrij den van rampen. Voorts probeert Greenpeace aan te tonen waar 59

Sterna | 1992 | | pagina 37