i V jï'. en wie de vervuilers zijn. Zo is het laboratorium schip Beluga regelmatig actief op de Rijn om de produktie en het gebruik van pesticiden aan te to nen, alsmede het vergunningenbeleid van de over heid te toetsen. Shell, Billiton (zware metalen) werden op hun handelingen gewezen, zo ook kunstmestproducenten Hydro Agri en Kemira in Rotterdam, grote lozers van cadmium en sulfaten, alsook van zware metalen en radio-actieve stoffen. Greenpeace organiseerde akties bij chemie concern Basf in Antwerpen, dat gif op de Schelde loost; verder sloot Greenpeace een lozingspijp bij Akzo in Delfzijl af tijdens de derde Noordzeecon- ferentie in maart 1990 in Den Haag. Noordzeeconferenties De eerste twee conferenties (in 1984 en en 1987) van de acht Noordzeelanden leverden wat vage af spraken op. Tijdens de derde conferentie is een lijst opgesteld van 36 stoffen, waarvan de lozingen in 1995 met de helft verminderd moeten zijn. Slechts voor vier stoffen (cadmium, lood, kwik en dioxine) moet er een vermindering komen van 70%, een beperkte en willekeurige keuze, daar er op de lijst van 36 veel meer net zo schadelijke stof fen voorkomen. Over de vervuiling van de Noord zee via de lucht zijn ook wat afspraken gemaakt, PCB 138 in ugramkg^C 20 20-50 HR 50-150 WÊË 20-200 i' 60 loffelijk, doch onvoldoende: van 17 stoffen moet de uitstoot, uitgaande van 1985, pas in 1999 met 50% verminderd zijn! De uitstoot van vier van de ze stoffen (wederom cadmium, lood, kwik en di oxine) moet dan met 70% afgenomen zijn. Het uitbannen en vernietigen van de beruchte P.C.B.'s heeft al veel te lang geduurd; deze stoffen hebben een rampzalig effect op de voortplanting van aller lei zeedieren. De afspraken over de meststoffen, fosfaten en nitraten worden bij lange na niet ge haald en ook de vervuiling door schepen en olie platforms wordt nog onvoldoende aangepakt. Met name Groot-Brittannië werkt bitter weinig mee om tot afspraken ter vermindering van vervui ling van de Noordzee te komen. Afspraken dienen er ook te komen tussen België, Nederland en Frankrijk over de vervuiling van Maas en Schelde. Onlangs nog werden bij metingen in Maaswater in Nederland hoge concentraties gif vastgesteld. De ze lozingen, waarschijnlijk door Belgische in dustrieën bij Luik veroorzaakt en door de Beluga aldaar in de Maas vastgesteld, worden door ver antwoordelijke Waalse regeringsfunctionarissen domweg ontkend. Onder het motto „No time to waste" voert Greenpeace al jaren campagne voor een schone Noordzee. Zij zal nog wel een aantal jaren aktie moeten blijven voeren.... Figuren staatje uit: "De zee, de zee, de Noordzee"

Sterna | 1992 | | pagina 38