I Vreemd genoeg hadden we vandaag geen dolfij nen. Uit eerdere inventarisaties (Camphuysen Wolf, 1988) valt te concluderen dat deze dieren in het nu door ons getelde gebied op een aantal wis selende plaatsen geconcentreerd kunnen zijn. Het is dan ook in zekere mate een kwestie van treffen of niet treffen. In ieder geval zwom er wel af en toe vlak bij de boot een Bruinvis, eenmaal 's middags en 's avonds tweemaal op zo'n 50 m afstand. Stormvogeltjes en Vale Stormvogeltjes hebben we niet gezien, hetgeen overigens niet zo onge woon is. Om ze zeker te zien moet je noordelijker wezen. De meest vreemde waarneming van de hele reis was die van een Porceleinhoen. Deze werd vanmiddag kortstondig op enkele meters afstand fladderend waargenomen. Het is makkelijker om een speld in een hooiberg dan een Porceleinhoen op de Noordzee te vinden*. Rariteiten die soms ook op het vasteland van Europa zeldzaam zijn komen op zee regelmatig voor. 's Nachts trekkende landvogels, zoals het Porceleinhoen, zien soms als enige mogelijkheid - met name als ze de koers kwijt zijn b.v. afgedreven door de aanhoudende oostenwind - om op een boot of platform te landen. Zo wordt er bijvoor beeld weieens een Hop, een Draaihals, een Rans- of Velduil, een Kleine Vliegenvanger of Bladko ning waargenomen. Overdag trekkende 'landvo gels' landen soms ook op een boot of platform om Foto: Philipp Derks. wat uit te rusten. Dat gebeurt vooral als ze bij het oversteken van de zee door slecht weer of opko mende mist overvallen worden. Zo'n boot kan dan helemaal onder de spreeu wen zitten. In het artikel van Kommer Tanis in dit Sterna-nummer wordt meer over deze 'landvogels' en hun gedragingen op een boot verteld. Vrijdag 13 september We kwamen om ongeveer 10.30 uur met hetzelfde mooie weer als bij het vertrek in de haven van IJ- muiden aan. Het was een onovertroffen reis met fraaie vogel- en zoogdierwaarnemingen. Duidelijk hebben we gezien dat veel vogels niet zomaar er gens op zee zitten, maar dat dit ondermeer af hangt van de plaatselijke voedselsituatie. Opval lend zijn wat dat betreft de vele Zilvermeeuwen die je hier bij IJmuiden en langs de overige kust ziet. Verder op zee zie je die niet zoveel. Op volle zee zijn het veel meer kleine Mantelmeeuwen of zoals op onze tocht Grote Mantelmeeuwen, die in Schotland broeden. Literatuur CAMPHUYSEN, C. J. DEN OUDEN, J. E„ 1988. Opmerke- lijke concentratie jagers Stercorariidae in zeevogelrijk zeegebied ten oosten van Aberdeen (Schotland), september 1988 Sula 2 (3);91-92. Ook Kommer Tanis trof deze speld aan in de hooiberg die Noordzee wordt genoemd. (Red.).

Sterna | 1992 | | pagina 46