Beste lezer, Ditmaal presenteren wij u een (na)zomer-Sterna met als thema Noordzee en Voordelta. Ons zee- en kustgebied staat momenteel beleidsmatig volop in de belangstelling na jaren van 'be stuurlijke verwaarlozing'. Die belangstelling is hard nodig want al te lang werd onze E.E.G.- zee door iedereen (en door sommigen nog!) beschouwd als internationaal vuilnisvat, waar al les wat wij op het land kwijt wilden in kon worden weggekieperd. Het onderzoek van de afgelopen jaren heeft onze kennis over het leven in en het functioneren van de zee sterk doen toenemen en we weten nu ook dat het met de gezondheid van de zee en haar vermogen om onze afvalstromen op te vangen gevaarlijk slecht is gesteld. Het meeste gif komt in zee via de afvoer van onze rivieren en sanering van onze rivieren zal op termijn ook de zee ten goede komen. Maar er zijn nog tal van andere bedreigingen zoals het vervoer van gevaarlijke stoffen, de dumping van industrieel afval, het boren naar olie en gas, overbe- vissing, noem maar op. De zee neemt en de zee geeft. Wat betreft dat laatste komen er dagelijks presentjes terug op het land die elke strandbezoeker zouden moeten waarschuwen dat met de zee slordig wordt omgesprongen. Olie op het strand en aan je schoenen of badspullen is vervelend, maar elke winter komen er ook duizenden overwinterende zeevogels om het leven als gevolg van die ille gale lozingen. En wat te denken van de rommel van onze (plastic-)welvaartsmaatschappij die jaarlijks aanspoelt. Schoolkinderen die schoonmaakacties houden en kustgemeenten die blauwe wimpels verdienen met het bulldozeren van het strand zijn goed bedoeld maar als oplossing natuurlijk niet meer dan een doekje voor het bloeden. Dat op zee blijkbaar nog steeds veel rommel onbekommerd overboord wordt gesmeten, getuigt van een mentaliteit waarin nodig verandering moet komen. Behalve al het afval dat door de zee op het strand wordt 'uitgekotst', vinden we hier veel restanten van het dierlijk en plantaardig leven in de zee. Aangespoelde wieren, schelpen, krab ben, kwallen enz. geven toch een beetje een indruk van wat er in zee leeft. Veel van de vogels die we er zien zijn aan de kust gebonden, de echte zeevogels verschijnen meestal pas na een flinke storm, of ze spoelen als olieslachtoffer aan. Voor nauwkeuriger informatie zijn we dan ook aangewezen op mensen die hun werkterrein hebben achter de (voor ons zichtbare) horizon. De artikelen in dit thema-nummer zijn zo gerangschikt dat we ons langzaam verplaatsen van het strand naar volle zee. Hopelijk vindt u als lezer wat van uw gading tussen de bij ons 'aan gespoelde' verhalen. Redactie 27

Sterna | 1992 | | pagina 5