Veel kritiek op nieuwe Visserij nota* Mosselvisser aan het korren nabij de Plompe toren. Aanzichtkaart Jos-Pé b.v. Simon Hart Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij presenteerde april jl. de nieuwe vis serijnota. De structuurnota Zee- en Kustvisserij kreeg de veelzeggende titel „Vissen naar even wicht" mee. De kustvisserij Ten aanzien van de kottervloot werden de vol gende maatregelen aangekondigd: Inkrimping om zo overbevissing te voorkomen Geen quota meer, maar een beter controleer bare zeedagen-regeling. Bepaalde vistuigen, zoals de boomkor die vooral in de met stenen bezaaide Zuidelijke Noordzee gebruikt wordt, die veel schade aan de bodem toebrengen dienen te worden verbo den. Bezwaren als zouden de dure kotters niet meer rendabel zijn als ze door de zeedagen-regeling slechts 100 tot 110 dagen per jaar mogen vissen (op dit moment is dit nog 170 dagen) worden door de minister niet reëel genoemd. Men kan om de kosten te drukken schepen huren, dit houdt auto matisch in dat er een stabielere aanvoer op de markt ontstaat. De minister wil van een gedwon gen sanering voorlopig niet weten, wel laat hij de juridische aspecten van een eventuele sanering on derzoeken. Hij zegt ervan overtuigd te zijn dat de vissers zelf voldoende verantwoording hebben om niet meer te vissen als toegestaan. Hij verwacht dat het aantal vissersschepen dat op de Noordzee wordt ingezet vanzelf af zal nemen. Voorts zal de minister er voor ijveren om het door hem voorge stelde systeem in de hele EG in te voeren, lukt dit niet dan wordt het in ieder geval volgend jaar op nationaal niveau van kracht. De schelpdiervisserij Ook de mossel- en kokkelvisserij kent al enkele jaren forse problemen. Dit wordt gedeeltelijk ver oorzaakt doordat de zaadval bij de schelpdieren al sinds 1987 beneden peil ligt. Maar ook de visme- thodes en het ongebreideld doorgaan met het weg- Dit artikel verscheen eerder in de Zêêlieven, het contactorgaan van de vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht.

Sterna | 1992 | | pagina 14