Cockles and Mussels James Yorkston's song about the strange events at night in the fair city of Dublin. In moderate time (Ci) F Iers volksliedje. den. In een reactie op de door G.S. vastgestelde pro vinciale visserijnota wijzen de visserijgemeenten erop dat, huns inziens, visserijbelangen ten on rechte ondergesneeuwd dreigen te worden door milieu- en natuurbelangen. De natuur- en milieu beschermers draven te veel door en de indruk be staat dat soms slechte of geheel niet onderbouwde argumenten worden gebruikt om zich af te zetten tegen de visserij. Stellingen en eisen worden op ta fel gelegd zonder voorafgaand onderzoek, zo stel len de besturen van de visserijgemeenten. Dhr. Holstein, bestuurder van de Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen (Ze- vibel) heeft ook kritiek op de plannen van de mi nister (PZC, 24/04/92). Hij stelt dat de schelp diersectoren graag zelf verantwoordelijkheid willen nemen voor te nemen maatregelen. Hij denkt aan een halvering van de kokkelvloot tot zo'n 20 schepen. Voorts vindtZevibel dat te grote delen van de Waddenzee en de Oosterschelde met sluiting worden bedreigd. Visserij- en natuurfunc ties hoeven niet zo streng gescheiden te worden, stelt Holstein. Met een goed beheer hoeft slechts een klein gedeelte, nodig voor de groei van Zee grasvelden, te worden afgesloten. Hij noemt dit verstandig beheer zowel voor vissers als vogels en benadrukt nog eens dat mossels en kokkels niet door overbevissing, maar door weersomstandighe den (of andere natuurlijke oorzaken) verdwijnen. De huidige toestand De mosselvissers gaan opnieuw een slecht jaar tegemoet, de Waddenzee bevat nauwelijks mossel zaad (PZC, 05/05/92). Om tot een normale pro- duktie te komen hebben de mosselvissers 600.000 ton mosselzaad nodig. Volgens inventarisaties van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RI- VO) ligt in de Waddenzee niet meer dan 280.000 ton, waarvan minstens de helft moet blijven liggen voor de vogels. Ondanks hoge prijzen hebben veel mosselbedrijven, mosselzaad in Duitsland en in Denemarken gekocht. Deze investeringen nivelle ren de winsten en verlagen de financiële weerbaar heid en zijn dus niet lang vol te houden, maar om je afnemers niet teleur te stellen wel nodig, aldus Dhr. Louwerse. Vorig najaar visten de kwekers 180.000 ton mosselzaad op. Door toedoen van storm en vogels is een deel van dit zaad verloren gegaan. Volgens Louwerse komt zaad dat in het voorjaar is opgevist beter tot zijn recht dan zaad dat in het najaar is opgevist, waarvan een groot deel door storm en vogels verloren gaat. Conclusie Drs. Draaisma, topambtenaar van het ministerie voor LNV en verantwoordelijk voor de structuur nota „Vissen naar evenwicht", heeft met zijn nota veel teweeg gebracht. „Diep ingrijpende maatrege- 86

Sterna | 1992 | | pagina 16