Mosselbank in de Waddenzee. Foto: Kees de Kraker. len zijn noodzakelijk en de visserij zal de ernst van de huidige situatie onder ogen moeten zien", zei Draaisma op een vergadering van de Kamer van Koophandel in Middelburg (PZC, 04/06/92). Hij gaf de laatdunkende kritiek op zijn nota, die van uit de visserij te horen was, geen schijn van kans. De visserij moet leren inzien dat de problemen veelomvattend zijn. Roofbouw, overbevissing en beschadiging van de natuur moeten onmiddellijk tot staan worden gebracht. De vissers moeten leren de problemen op te lossen zoals in andere be drijfstakken al lang gebruikelijk is, kortzichtig persoonlijk eigenbelang mag niet boven het alge meen belang gesteld worden. Indien vissers dit niet aan kunnen, zullen vergaande maatregelen nood zakelijk zijn, kondigt de topambtenaar aan. Natuurbeschermingsorganisaties noemen het nieuwe visserijbeleid een compromis (PZC, 24/04/92). Ze verwijten de minister, visserijbelan- gen de voorkeur te geven boven natuurbelang. De organisaties zijn ontevreden over de, naar hun me ning, kleine delen van de Oosterschelde en Wad denzee die worden afgesloten voor schelpdiervis serij. Ook hekelt men het feit dat niet concreet beschermde gebieden in de Noordzee worden aan gewezen. Teleurstellend vindt men ook dat de con trole op de vangstbeperkende maatregelen bij de sector zelf zouden moeten berusten. De overheid heeft met de nota 'Vissen naar Evenwicht' de dis cussie tussen de diverse belangenorganisaties weer doen oplaaien. Het is echter de vraag of de plan nen van de minister tot een voor alle partijen aan vaardbaar beleid zullen leiden. Literatuur: PZC, 24/04/92, 03/06/92, 04/06/92 en 05/05/92. HART, S. (1990). Wie is er bang voor de Eidereend. Zêêlieven 6(4):48-49. HART, S. (1991). Eidereend de dupe van schelpdiervisserij. Zêê- lieven 7(2):23-31. 87

Sterna | 1992 | | pagina 17