Platen en slikken in de Grevelingen (1945) Landschap 19-toen In verband met de strijd tussen de Geallieerden en Duitsland werd in de Tweede Wereldoorlog een nieuw verkenningsmiddel gebruikt: luchtfoto's uit militaire vliegtuigen genomen. Hierbij een „overboord-foto" van de Grevelingen op 15 augustus 1945 gemaakt door de U.S. Air Force. Tegenwoor dig maakt men vooral loodrechte luchtfoto's om er kaarten van te maken, de luchtfoto in vogelvlucht perspectief (oblique) zie je minder. Wat is er allemaal te zien? Aan de bovenkant Goeree-Overflakkee met het Haringvliet en het ei landje Scheelhoek bij laag water in 't slik. Het ei land Voorne is nog te zien en aan de onderkant een stukje van Schouwen gedeeltelijk onder water door de oorlogsinundatie. Centraal liggen de witte zandplaten en grijze slikken in de Grevelingen. De hoofdgeul onder B en A naar rechtsonder is tevens provinciegrens tus sen Zeeland en Zuid-Holland. A is de Hompelvoet met aan de rechterkant eraan vast de Paarden- plaat. Het is een kale plaat met vloed onderlopend en nog niet lijkend op het kleine paradijs waar te genwoordig een paar maanden per jaar onze re- dakteur Kees de Kraker als vogelwachter woont. B is Ossehoek met links daarvan nog een tipje van Kabbelaarsbank. Tussen Goeree en de Hompel voet loopt het Springersdiep dat verder landin waarts langs de Slikken van Flakkee de Hals heet. Tussen Hals en Grevelingen stroomt de Vlieger en oostelijk daarvan liggen aan elkaar de Kabel jauwsplaat en Veermansplaat. Voor de kust van Schouwen en over de Geul van Bommenee tenslotte liggen Dwars in de Weg en centraler de Stampersplaat. Tussen B: Ossehoek en Dwars in de Weg heet op oudere kaarten het diepe water Reede. Hier gingen de schepen voor anker met Brouwershaven als bestemming. Voor die schepen lag de zandplaat echt dwars in hun weg! De namen van sommige platen zijn makkelijk te duiden. Ossehoek, Paardenplaat, en Kabel jauwsplaat hebben met het desbetreffende dier te maken. Op de Veermansplaat heeft misschien de veerman van Brouwershaven naar Herkingen een keer vastgezeten. Hebben Hompelvoet en Stam- 88

Sterna | 1992 | | pagina 18