Twee Amerikanen in de Grevelingen persplaat iets te maken met hompelen of strompe len en met stampen in het natte zand? Een hompel in zee is ook een bultige bank en bij Enkhuizen lag in de Zuiderzee het Kreupelzand. Wat toen in 1945 alleen met laag water droog viel, ligt nu in 1992 voor een deel droog, terwijl ook veel permanent onder water is verdwenen. Sinds 1971 is de Grevelingen afgesloten en heeft het meer een vast peil. Frans Beekman Kees de Kraker Hoewel de Europeanen sinds het begin van hun ontdekkingsreizen en de koloniale tijd, ge wild en ongewild, heel wat planten en dieren uit Europa in andere werelddelen hebben doen inburgeren (b.v. Konijn, Bruine rat, Huismus, Spreeuw) hebben omgekeerd ook een aantal planten en dieren van elders zich in onze natuur genesteld. In de Grevelingen troffen we dit jaar twee Amerikaanse immigranten, waarvan de ene het 'gemaakt' heeft en de andere, die de twijfelachtige status van 'ontsnapt gevangenisexemplaar' bezat, het wellicht (en hopelijk) nooit gaat maken. Amerikaanse zwaardschede Ensis americanus (E. directus) Gijs van der Ende schreef er in de vorige Sterna een kort stukje over: het verschijnen en de snelle opmars van de Amerikaanse zwaardschede langs de Nederlandse kust. De eerste waarneming in het Westduitse Waddengebied (1978), daarna in het Nederlands deel (1982) en in 1988 de ec-"fe vondst bij Renesse. Wanneer je nu langs het strana oopt, bijvoorbeeld bij de Verklikker of de Kwade Hoek dan stikt het er soms van. Een succesvolle immi grant. Niet veel later als hun verschijning voor de kust van Schouwen moeten de immigranten de open staande sluisdeuren in de Brouwersdam gepas seerd zijn. Vanaf '89 of '90 zagen we de schelpen ook langs de oevers van de platen in de Grevelin gen verschijnen. Eerst dachten we, dat ze door meeuwen meegebracht werden van het Noord zeestrand, maar aangezien er oostelijker in de Gre velingen meer te vinden waren dan in het westen bleek al spoedig dat ze uit de Grevelingen zelf af komstig waren. De hoeveelheid schelpen nam met het jaar toe, en wat van meet af aan al duidelijk was: ze werden door zilvermeeuwen op de kant gebracht, het wa ren geen aangespoelde schelpen van dode dieren. Dit jaar vonden we op de Kleine Veermansplaat een aantal eetplaatsen van Zilvermeeuwen met de De Amerikaanse zwaardschede komt aan het benodigde voedsel door evenals bv. Mossels en Oesters, zeewater te filteren en de algen en het plankton daaruit te consume ren; onderuit de schelp steekt de stevige graafvoet.

Sterna | 1992 | | pagina 19