met een roeispaan achteraan holde, dook hij ach ter de OD 14 (palingvissersboot) plotseling onder en weg was ie. Het dier moet onder water terugge- zwommen zijn, want even later stond het al weer op de steiger zijn vacht uit te schudden. Daarna liep het over de steiger weg en zagen we het niet meer. Na enig literatuuronderzoek kwamen we er ach ter dat het een Amerikaanse nerts betrof, een dier dat op grote schaal op pelsdierkwekerijen gefokt wordt om zijn vacht (in 1988: ca. 1.800.000 pelzen in Nederland). Af en toe ontsnappen er een aantal en soms zelfs een zeer groot aantal, zoals enkele 1.000-en in de afgelopen zomer. Toen zetten kinde ren bij een „bevrijdingsaktie" op zo'n nertskweke rij in Noord-Brabant alle buitenhokjes open en werd de omgeving de volgende dag verrast door overal rondlopende nertsen. Hoewel de natuur in die omgeving daar bepaald niet bij gebaat was, overigens geen onbegrijpelijke daad als je ziet hoe deze beestjes als kippen in een legbatterij in kleine gazen kooien gehouden worden. Voor zulke ner veuze en beweeglijke dieren is dat je reinste mis handeling. In tal van Europese landen zijn uit ontsnapte of vaak ook, uitgezette exemplaren vrij levende po pulaties ontstaan, maar in Nederland is dat er tot nu toe (voor zover bekend) nog niet van gekomen. Uit onderzoek blijkt dat de Amerikaanse nerts bijzonder gevoelig is voor PCB's; de concentraties van deze stof in het Nederlandse milieu zouden dusdanig hoog zijn dat de voortplanting er door belemmert wordt. De Amerikaanse nerts is bijna net zo thuis in het water als een Otter; ze hebben dan ook zwem vliezen tussen hun achtertenen. Het voedsel be staat uit vis, schelpdieren, amfibieën, en op land uit zoogdieren, vogels, eieren en insekten. In het land van herkomst: Noord-Amerika, eten ze graag Muskusratten. Van geen wonder dat ontsnapte exemplaren vaak door muskusrattenbestrijders ge vangen worden - ze waren dan natuurlijk naar de 'Amerikaanse club'. Of het exemplaar van de Hompelvloet z'n collega-immigrant: de Ameri kaanse Zwaardschede ook heeft opgezocht weten we niet, al maakt de culinaire interesse dat wel aannemelijk. Maar, alle gekheid op een stokje, in ieder geval heeft dit beest meer dan een week op de Hompelvoet rondgelopen, zoals we achteraf aan de hand van eerder opgemerkte sporen (die we voor afkomstig van een forse Hermelijn hadden gehouden) konden concluderen. De aanwezigheid op het sloepje zal te maken hebben met de grote nieuwsgierigheid en de bijzondere belangstelling van marterachtigen voor rubberen voorwerpen, in dit geval oude autobanden die als stootkussen die nen om af te meren. Van Steenmarters is bekend dat ze graag in autobanden bijten en op de Hom pelvoet zagen wij de grote aantrekkingskracht van onze rubberen opblaasboot op Hermelijnen. Omdat meeuwen en sterns op de Hompelvoet al grote problemen hebben met de aanwezigheid van Hermelijnen, zouden we niet graag zien dat hun Amerikaanse neef daar opnieuw z'n bivak zou op slaan. Literatuur BROEKHUIZEN, S. et al 1992. Atlas van de Nederlandse zoog- dieren. Stichting Uitgeverij K.N.V.V. VAN DEN ENDE, G. 1992. Een nieuw strand, nieuwe vond sten. Sterna 37:34. MACDONALD, DAVID. Encyclopaedia of Mammals: I. Uitg. George Allen Unwin, London. 91

Sterna | 1992 | | pagina 21