Veldwarkruid, een zeldzaam maar lastig onkruid op Flakkee De bladerloze stengels van het Veldwarkruid met bolvormige bloemetjes. Foto: S. H. van Driel. ■S. H. van Driel De natuur blijft verrassend. Voor het eerst ontdek je het spontane voorkomen van Veldwar kruid Cuscüta campestris in een perceel snijbloemen. Hier een poging om er achter te komen wat de oorzaak van deze massale groei kan zijn. Hel relaas Sinds een jaar of vijftien worden er op een per ceel zware kleigrond diverse zomersnijbloemen ge kweekt, onder andere zomerasters. Deze asters vormden in 1992 de waardplanten voor het hierop parasiterende warkruid. De waarneming was een verrassing. Na terugkomst van vakantie in augus tus bleek de aantasting door explosieve groei mas saal aanwezig te zijn. Dit was tevens mijn eerste kennismaking met deze soort. Minstens een kwart van de asters (Callistephus) was overwoekerd en hierdoor onoogstbaar geworden. Het is duidelijk te zien dat het om een volwaar dige parasiet gaat. Door de kleur, geel-oranje, en het ontbreken van bladeren is er geen bladgroen aanwezig, ook wortelen die planten na een korte periode als kiemplant (die nog wel enig bladgroen bezit) niet meer in de grond. Volgens de flora gaat het om een warkruid, maar welke? Er komt min stens een zevental soorten voor in Nederland. Met hulp van de plantenwerkgroep wordt de soort als Veldwarkruid gedetermineerd. Het kruid is een volwaardige, éénjarige parasiet. Met boorwortel- tjes worden de stengeldelen van de waardplant geïnjecteerd en worden de noodzakelijke voe dingsstoffen aan deze „gastheer" onttrokken. Naar eigen waarneming sterft de waardplant hier vroegtijdig aan. Volgens telefonische navraag bij plantenwerk- groepen op Schouwen-Duiveland en de Hoekse Waard is het Veldwarkruid daar nog nooit waarge nomen. Voor onze omgeving is het dus zeldzaam te noemen. Volgens de flora is het een Noord- Amerikaanse soort die als adventief zaad mee gekomen met zaaizaad) zo af en toe in Nederland gesignaleerd wordt. 92

Sterna | 1992 | | pagina 22