Verenigingsnieuws Schouwen-Duiveland Rykel ten Kate 80 jaar Rykel in gesprek met Jan Knupker (van Vogelbescherming, Zeist) bij de opening van de vogelobservatiehut „Frans Jansen" op 5 sept. 1991. Foto: Teun Rosmolen. Frans Jansen 13 oktober 1992 was het 80 jaar geleden dat Rykel ten Kate in Sexbierum geboren werd. Een goede gelegenheid enige aandacht te wijden aan de Fries, overgeplant naar de Schouwse na tuur, die hier uitstekend gedijd heeft en op ons eiland een voortrekkersrol vervulde op het ge bied van de verbreiding van de „kennis der natuur". Bijna 60 jaar geleden ontmoetten wij elkaar in de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Daar niemand beter zijn ervaringen kan vertel len dan Rykel zelf toog ik met een aantal vragen in het hoofd naar hem toe. Het is vrijwel bij één vraag gebleven. „Toen wij elkaar, nu bijna 60 jaar geleden, voor het eerst ontmoetten, was jij al een hele man in de N.J.N. Hoe ben jij in contact gekomen met de N.J.N.?" Het antwoord was zo boeiend en uitgebreid dat verdere vragen bijna overbodig waren. De plaats ruimte laat helaas niet toe het verhaal in zijn ge heel op te nemen, hoewel het zeker de moeite waard zou zijn. Ik laat hem nu maar zelf aan het woord: ,,Ik zat daar in Friesland helemaal alleen en had geen enkel contact met wie dan ook. Ik verzamel de natuurlijk, zoals toen al die toekomstige „na tuurmensen", plaatjes. Maar niet van Verkade. Niemand kocht of gebruikte op ons dorp Verkade. Ik verzamelde plaatjes van de karnemelkzeep- fabriek het „Melkmeisje". Wij hadden veel kinde ren en die moesten iedere zaterdag in bad. Dat de den we niet met Sunlightzeep maar met Karne- melkzeep. Ik moest iedere week naar het winkeltje van 2 oude dames om een stukje Karnemelkzeep te kopen en mocht dan in de winkel plaatjes uit zoeken. Doosje voor doosje werd opengemaakt, tot dat ik een plaatje vond dat ik nog niet had. Het album „Het leven der zee" vond ik het mooiste 97

Sterna | 1992 | | pagina 27