Foto uit: De bodem van Nederland Deel II, Amsterdam 1927. In het boek De bodem van Nederland Deel II door Prof. J. van Baren (1927) staat een foto van de strand- en duinsituatie vóór de zeedijk van de Onrustpolder gefotografeerd in juli 1914. Door de opening in de duinen kijken we over het Veerse Gat naar de kust van Walcheren. Het scheepje in de verte is waarschijnlijk een hoogaars onder zeil die op garnalenvangst is. Een tweetal boerenwa gens draait juist de natte vallei achter de zeereep binnen. Zijn de boeren een vrachtje zand gaan ha len of hebben ze naar wrakhout gespeurd? Op de linkerkant van de foto zien we de afwateringsgeul van de sluftervlakte. Op de tweede foto zien we deze geul ook met wat meer water erin. Toen keek de fotograaf in noordelijke richting en is nog flauw de duinkust van Schouwen te zien. Deze foto is uit de eerste helft van de jaren '60, omstreeks de tijd dat de Veerse Dam gereed kwam (1961). Vergelijken we de twee foto's dan lijkt de situa tie van de buitenduintjes opvallend stabiel. Er ging wel eens wat af en er kwam weer wat bij, per saldo bleef het een rustige hoek waar eenden en steltlo pers kwamen fourageren en waar een lange con tactzone ontstond met interessante zoutplanten. Ook lag in deze buurt het nu verdwenen eiland Orizande met duintjes op de westpunt. Het proces van actieve duinvorming wordt de laatste jaren negatief beïnvloed door de enorme aantallen recreanten van de achterliggende cam pings De Banjaard en Roompot Recreatie. De duintjes worden letterlijk onder de voet gelopen en afslag is het gevolg. Nieuwe duinvorming wordt verhinderd. De projektontwikkelaars haalden de recreanten binnen, maar bemoeiden zich niet met de gevolgen voor het omringende landschap. De natuur waarmee geadverteerd wordt, verloedert door massarecreatie. WOiLchlAAw Yl*tTDr(L 74

Sterna | 1992 | | pagina 4