Goeree-Overflakkee en twee atlassen Kaart 92/93 uit Grote Historische Atlas van Nederland, I West-Nederland 1839-1859. Gerard L. Ouweneel Al weer even geleden kwamen in Nederland twee atlassen uit, beide op schaal 1:50.000. Het waren de Grote Topografische Atlas van Nederland met ons land van thans en de Grote Histo rische Atlas van Nederland die, in vier delen, ons de natie zo'n 150 jaar terug in kaart brengt. Toen had ons land 3 miljoen inwoners en was de natuur wellicht op zijn rijkst. Althans, indien we uitgaan van de natuur die een cultuurlandschap heeft te bieden. Want ook midden vorige eeuw was de natie al grotendeels in cultuur gebracht. Natuur- en landschapliefhebbers die, gewapend met een vergrootglas, zich een avondje met beide atlassen afzonderen, zullen al gauw in de kleine uurtjes eindigen. Waarbij hen menig brok in de keel zal schieten. Militairen en burgerlijke besturen hebben be hoefte aan gedetailleerde topografische karterin gen. Omstreeks 1540 was men in Nederland daar mee al in de weer. Maar eerst tijdens de Bataafsche Republiek kwam het initiatief de natie uniform en systematisch te karteren. Na 1815 kwam het plan goed van de grond. Echter, daarna zou het nog bijna een halve eeuw duren voor het karwei geklaard was. Wat maakt de Grote Historische Atlas van Ne derland boeiender dan kaarten van een Nederland van veel langer geleden die een land laten zien waarvan, zeker bij natuurliefhebbers, de fantasie op hol slaat. Waarschijnlijk omdat de 1:50.000 kaarten van deze atlas ons een rechtstreekse bin ding geven met de thans in gebruik zijnde kaarten, ergo met ons bestaan. Infrastructuur, grondge bruik, de ruim anderhalve eeuw terug in gebruik zijnde namen, kortom, alle belangrijke elementen van de huidige kaarten van onze Topografische Dienst vinden we terug. Vervolgens is de Histori sche Atlas in het bijzonder voor natuurliefhebbers zo ongemeen boeiend omdat zich een Nederland presenteert waaraan anno 1992 wordt gerefereerd, indien met weemoed wordt gedacht of gesproken over de glorieuze natuur van vroeger. De natuur waarin Jac. P. Thijsse zijn jeugd doorbracht. 76

Sterna | 1992 | | pagina 6