Deltagebied Door het vergrootglas turend naar de kaarten, ben ik op excursie gegaan in het noordelijk Delta gebied van anderhalve eeuw terug. Moeite om de weg te vinden was er niet. Want afgezien van de grote doorgaande wegen en de vaste oeververbin dingen, valt het op dat de infrastructuur van thans er toen eigenlijk ook al lag. Wel moet worden aan genomen dat veel van al die dijken en polderwegen toen onverhard waren. Met de aanleg van spoorlij nen was men net begonnen. Het Voornse Kanaal was er al; de Nieuwe Waterweg nog niet. Na Maassluis boog het Scheur naar het zuiden om uit te monden in een wereld van banken en slikvlak- ten. Noordelijk hiervan lag De Beer en op de plaats van Hoek van Holland lag het Spanjaards Duin met een groot aantrekkelijk ogend duinmeer. Op IJsselmonde valt buiten kleine nederzettingen als Charlois, Katendrecht en Hillesluis van Rotterdam-Zuid niets te bespeuren. Naar het zuiden afzakkend komen we bij Goeree-Overflakkee, verdeeld over zeven kaarten, hetgeen aan de overzichtelijkheid afbreuk doet. Het zij zo, want er is genoeg om bij stil te staan. Kaart 102 geeft de oostpunt van Overflakkee met Ooltgensplaat en het zeker toen nog immense complex van de Ventjagersplaten, in de driehoek Hollandsch Diep, Haringvliet en Volkerak. Eerst veel later zou de bekribbing worden aangebracht om deze wereld van platen, slikken en geulen te be teugelen - de naam Hellegat spreekt boekdelen. Ooltgensplaat nam natuurlijk in omvang toe en dan was er bijna dertig jaar geleden de komst van de Volkerakdam met aanhorigheden. Maar verder is rond het dorp, althans op kaart, in die anderhal ve eeuw niet zo veel veranderd. Wel werd aan de Ventjagerzijde een schorrenstrook ingepolderd, toen Onbedijkte Noord Polder geheten. Al even herkenbaar is het rond Oude Tonge. Achthuizen en buurtschappen als De Langstraat en Kranendijk (op kaart 101 ontcijfer ik: Kruinen- dijk) lagen er. En evenals nu, zou de vogelaar van toen over de Heerenweg van toen, zich naar een prima uitzicht over de Krammersche Slikken kun nen begeven. Wel ziet het er naar uit dat ergens in de afgelopen 150 jaar, de namen Noordplaat en Plaat van de Vliet, opwassen in de Krammer, zijn verwisseld. Scheelhoek Kaart 92/93 laat Goeree-Overflakkee zien van Den Bommel tot Stellendam. Aan de Grevelingen- zijde ook toen de enorme Slikken van Flakkee, tot 1971 getijdenslikken, waarbij alleen tussen Melis-

Sterna | 1992 | | pagina 7