Noordelijk hiervan lag De Beer..... Foto: F. P. J. Kooymans. De zeehonden en de aalscholvers, de bruinvisschen en de meeuwen, de schepen van allerlei slag, de tonnen en de bakens, de dammen en de dijken, het groen en rood van de dorpen, de dikke torens, de wijde wateren en de hooge ruime hemel, dat is allemaal menschelijk geluk en genoegen. En daarbij komt dan nog de rijke herinnering aan het verleden en de hoop op de toekomst. Jac. P. Thijsse Uit: Onze groote rivieren 1938. Verkade album evaars in de dorpen en van behoorlijke bestanden aan Grauwe Klauwieren, Paapjes en Kwartels. Het blijft gissen. Net als met de sterns. Broedden Gro te Sterns, Dwergsterns en Visdiefjes op die rond om liggende platen? En spoelden die legsels bij hoge zomervloeden weg? Door het vergrootglas glurend op die kaarten van 150 jaar terug maakte ik in ieder geval een leuke fantasie-excursie. Anno 2110 De Grote Topografische Atlas - Nederland van nu - kwam nog niet aan bod. Onnodig want hoe Goeree-Overflakkee er thans uitziet weten we wel. En wat er op korte termijn te gebeuren staat zien we o.a. rond Stellendam waar wegenbouwers zich driftig kunnen uitleven. En op langere termijn? Ik heb geprobeerd mij een voorstelling te maken van het landschap na een sprong van weer 150 jaar: de topografische kaart van 2110. Zal dat een Goeree-Overflakkee zijn doorsneden met naar het zuiden leidende in frastructurele slagaders, óf een Goeree-Overflak kee met een 'teruggefokte', 'teruggewonnen' natuur - het woordgebruik van de natuurontwik- kelaars doet rillen. Op Schouwen-Duiveland is men al druk doende het 'Plan Tureluur' van de grond te krijgen, overigens een van de meest rea listische en doordachte plannen van alles wat thans in den lande op dit gebied speelt. Maar goed, het is maar beter niet lang stil te staan bij de vogels en het landschap van Goeree- Overflakkee, Nederland en de wereld van het jaar 2110. Anno 1992 geeft al hoofdbrekens genoeg. 79

Sterna | 1992 | | pagina 9