mmwmm Mïmm ï*-c- Toekomstig? reservaat aan de Stelleweg. Foto: Krijn Tanis. Het is niet eenvoudig om daar weer verandering in te brengen. De regen die er valt, verdwijnt voor een groot deel rechtstreeks in de goed doorlatende zandbodem. Slechts een klein deel van het regen water stroomt via sloten af naar de polders. Door het aanbrengen van stuwtjes kan het water enigs zins worden opgehouden. Om naar de situatie van vroeger terug te gaan, moet de oplossing echter worden gezocht bij het stoppen van de waterwin ning en hogere polderpeilen om het zandwallenge- bied heen. Voor de kwaliteit van het water is het van belang dat mogelijke bronnen van verontreiniging worden weggenomen. Door het gebied heen bevinden zich een aantal overstorten van rioleringen en ten wes ten van de Westduinen ontbreekt de riolering zelfs. Het aanleggen van riolering en de overstortproble- matiek valt echter buiten het kader van de landin richting, maar is een zorg voor de gemeente Goe dereede. Ontsluiting Hoewel het onderwerp ontsluiting in eerste in stantie niet alles met de natuur te maken heeft, is het toch een belangrijk onderwerp. De mate van ontsluiting van een gebied kan grote consequenties hebben voor de natuur (verstoring, barrièrewer king) en de beleving van zo'n gebied. Door de Landinrichtingsdienst is het afgelopen jaar een „Wegennota" opgesteld. Aan de hand van onderzoek (tellingen) is de bestaande situatie geïn ventariseerd. Hieruit kwam naar voren dat vooral in het zandwallengebied een aantal wegen in de zo merperiode zwaar is overbelast. De oplossingen die voor de hand liggen zijn: het aanleggen van nieuwe wegen, het verbreden van bestaande en het aanleggen van fiets- en wandelpaden. Eén van de conclusies van het rapport was echter dat verbre ding van wegen in het gebied door de aanwezige bebouwing niet goed mogelijk is, evenals de aan leg van fietspaden naast de bestaande wegen. Een andere conclusie was dat het aantal ongevallen be trekkelijk laag is, juist door de smalle wegen en de vaak onoverzichtelijke situaties, op grond van het bovenstaande zijn door de Landinrichtingsdienst een aantal mogelijkheden voor verbetering aange geven. Deze mogelijkheden liggen meestal in de sfeer van inrichtingsmaatregelen, zoals zoveel mo gelijk verbreden en de aanleg van nieuwe fietspa den waar mogelijk. Als natuurbescherming hebben wij ons verzet tegen het uitwerken van alleen maar inrich tingsmaatregelen. Wij hebben gevraagd om te be zien in hoeverre met beheersmaatregelen verbete ringen zijn te creëren. Je kunt hierbij denken aan het geleiden van het verkeer, zodat bijvoorbeeld in de zomerperiode het (auto)verkeer van de recratie- 14

Sterna | 1993 | | pagina 16