SIP W|f ergens tussen de 900 en 1.000 vogels. Er was maar één invasie: Goudhaantjes. Tussen 27 september en 14 november vingen we 277 exem plaren met als topdag 80 exemplaren op 11 okto ber. We vingen geen nieuwe soort voor de baan, maar wel een nieuwe ondersoort van de Tjiftjaf, 2 exemplaren, 1 op 4 oktober en 1 op 31 oktober, Phylloscopus collybita abiëtinus, afkomstig uit Noord-Oost Europa. Voor de kenners: een Tjiftjaf met een witte borst en buik en een bruinachtige bovenzijde. Het enige fletsgeel is te vinden op de ondervleugeldekveren en de okselveren. Nog een nieuwe ondersoort betrof de vangst op 6 november van twee noordelijke Staartmezen in een groepje van 11 totaal. Deze noordelijke vorm is gemakkelijk herkenbaar aan zijn witte kop. Ze worden daarom ook wel „Ossekopje" genoemd. De wetenschappelijke naam is Aegithalos cauda- tus caudatus. Stootvogels Sperwers en Torenvalken zagen we dagelijks. Tussen 6 en 12 september dagelijks een rond zwervende Wespendief. Waarschijnlijk betrof de waarneming op 19 september een ander exemplaar. Trekkende Bruine Kiekendieven: 2 exemplaren op 12 september, 1 exemplaar op 13 september, 1 op 25 en 1 op 27 september. 1 jonge Grauwe Kiekendief op 26 september. Blauwe Kiekendieven pas in november vrijwel dagelijks. 1 Smelleken op 20 oktober. 1 Boomvalk op 16 septemoer en een op libellen jagend exemplaar tussen 27 september en 3 ok tober; op 20 oktober nog 1 exemplaar. Buizerden niet in grote aantallen, maar wel re gelmatig doortrekkend. De laatste zomertortels zaten op 6 september in de bomen langs de baan. De laatste Fitis vingen we weer in de eerste okto berweek (4 oktober). Op 23 oktober vloog er een Beflijster rond de baan. Op 27 oktober kwamen er 17 en even later 37 Wilde Zwanen over. Op die zelfde morgen zat er een Witkopgors on geveer een halve meter naast het net. Op dat mo ment wilde een Sperwer aan onze lokputter begin nen. Het was het één of het ander. De Sperwer had ik, de Putter leefde nog, maar de Witkopgors was ik kwijt. 30 oktober: 5 Grote Lijsters naast de baan. 31 oktober: 1 Europese Kanarie. 1 november: de grootste groep Boomleeuweri ken die ik ooit gezien heb, nl. 30 a 40 exemplaren. Het wemelde van de Kleine Karekieten in de duindoorns op 18 augustus '92. Foto: Henk Harmsen. i 1! 't.

Sterna | 1993 | | pagina 19