Veren igingsn ieuws Sc hou wen -Dui v eland In memoriam Rykel ten Kate Verhuizing bibliotheek Klieuw In oktober vorig jaar kwam de gedachte in mij op dat ik beter naar aanleiding van Rykel's tachtigste verjaardag een stukje in Sterna kon schrijven, dan later eventueel een „In Memoriam". De inkt van die betreffende Sterna was echter nauwelijks droog toen hij op oudejaarsdag over leed. Zijn hele leven was gericht op de betrokkenheid met de natuur. Op de dag af was hij 60 jaar lid van zowel Natuurmonumenten als van Vogelbescherming. In december 1932 gaf hij zich op als lid bij de heer Drijver. Hij was toen al enige jaren lid van de N.J.N. (Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie). Nog belangrijker was zijn nooit aflatend streven ook anderen te interesseren voor de natuur en vooral de Schouwse natuur, die hem bovenal lief was. Talrijke ornithologen en andere natuur liefhebbers heeft hij intensiever laten kennis maken met die Schouwse natuur. Hij stimuleerde het natuurbeleven in verenigingsverband op dit eiland door o.a. de oprichting van afdeling Schouwen van de N.J.N. en legde daarmede indirekt de grondslag voor onze Natuur- en Vogelwacht. Naast vriend en vraagbaak voor velen te zijn geweest heeft hij de laatste 10 jaar onze biblio theek, die in zijn woning was ondergebracht, op onnavolgbare wijze uiterst nauwgezet beheerd en verder uitgebouwd tot een waardevol bezit voor de Natuur- en Vogelwacht. Bescheiden bleef hij steeds de grote stimulator op de achtergrond. Menigeen op ons eiland heeft (en had) veel aan hem te danken. Bij zijn crematie heb ik dit met o.a. de volgende woorden willen vertolken: „Wij allen, zoals wij hier bijeen zijn, hebben van zijn rijke geest iets meegekregen. De een meer dan de ander. En van zo'n geest kan men geven zonder dat die afneemt. En bij de ontvanger kan het weer groeien en door gegeven worden, altijd maar door. Het is als een gemakkelijk stekbare plant. Je kan er vrijwel eindeloos stekken van afnemen. En die stekken geven ook weer planten die groeien en bloeien, waarmee weer hetzelfde kan gebeuren. Zo is zijn geest doorgedrongen bij velen, ook bij diegenen die het zelf niet weten of vermoeden. Zo heeft Rykel het eeuwig leven verworven". Frans Jansen Als gevolg van het plotseling overlijden van onze bibliothecaris, dhr. Rykel ten Kate op 31 dec. 1992, is on ze vereniging genoodzaakt de bibliotheek van de Natuur- en Vogelwacht, die in de woning van dhr. Ten Kate was ondergebracht, naar een andere lokaliteit te verhuizen. Dé Werkgroep Schoolbiologie heeft per 1 maart a.s. in het gebouw „De Driehoek" aan het Kerkhof-NZ in Zie- rikzee een ruimte toegewezen gekregen ter vervanging van de huidige ruimte in de Maarstraat. In overleg met de Werkgroep Schoolbiologie kan de bibliotheek van de NVW na 1 maart a.s. in deze ruimte worden ondergebracht. De Werkgroep Schoolbiologie verleendt uitsluitend onderdak aan de bibliotheek, maar houdt zich niet bezig met uitleen of verdere activiteiten t.a.v. de bibliotheek. In de bestuursvergadering van 28-jan. j.l. is mij ver zocht het beheer van de bibliotheek te gaan verzorgen. Leden die boeken willen lenen of inzien, kunnen met mij een afspraak maken, adres: Lange Blokweg 3, 4301 NW Zierikzee, tel. 01110-13158. Teun Rosmolen Op blz. 100 van de vorige Sterna (1992, 3/4) schreef ik over het boekje „Klieuw" van Niko Tinbergen. Het is toevallig dat juist nu een nieuwe druk van dat beroemde 28

Sterna | 1993 | | pagina 30