Aktiviteiten Jeugdvogelwacht Excursieverslagen boekje is uitgekomen. In de jaren '30 kwam Niko regelmatig op Schouwen om de vogels te bestuderen. Hij kampeerde dan bij Van den Hoek's boerderij aan de rand van de Flaauwers In laag. In 1986 schreef hij samen met Wim van Dobben en Frans Kooymans nog het Woord vooraf bij ,,De vogels van Schouwen-Duiveland". De vierde druk van „Klieuw" kost 17,90. In 1991 kwam een Engelse editie uit, genaamd „Kleew". Hieron der volgt de tekst op de achterflap die alles over dit boekje vertelt. F.B. PROF. NIKO TINBERGEN (1907-1988) WAS EEN BEKEND ETHOLOOG. Hij deed onderzoek naar het gedrag van dieren in hun natuurlijke omgeving, o.a. bij meeuwen en stekelbaarsjes. In 1973 kreeg hij samen met Konrad Lorenz en Karl von Frisch de Nobelprijs. VAN 1942 TOT 1944, TIJDENS DE TWEEDE WERELDOORLOG, werd Niko Tinbergen door de Duitsers vastgehouden in het gijzelaarskamp 'Beekvliet' in St. Michielsgestel, samen met een aantal andere bekende Nederlanders. Daar schreef hij KLIEUW. als vervolgverhaal voor zijn eigen kinderen. In de wekelijks toegestane brief naar huis zat altijd een nieuwe aflevering van de avonturen van Klieuw, de zilvermeeuw. Op één van de laatste pagina's van dit boek is zo'n oorspronkelijke Klieuw-aflevering te zien, compleet met de door de Duitse censuur voorgeschreven sticker met persoonsgegevens. Want alle uitgaande post werd gecontroleerd. Na de oorlog is KLIEUW als kinderboek uitgegeven bij L.J.C. Boucher in Den Haag. - Tinbergen en Boucher hadden elkaar in het kamp Beekvliet leren kennen. Het boekje was een succes en beleefde drie herdrukken. NU, VIJFTIG JAAR LATER, is het verhaal nog even fris en levendig als destijds. Niko Tinbergen hield van dieren, èn van kinderen. Helder en eenvoudig, maar met grote betrokkenheid, schildert hij de belevenissen van Klieuw, zodat ieder die het leest, onder de bekoring komt van het leven van de meeuwen in het duin bij de zee. De fijne zwarte pentekeningen zijn zo sfeervol, dat je de zee haast ruikt, wanneer je de poten van Klieuw in het natte zand ziet staan Pijlstaarteenden. Het Dijkwater leek wel een vitrine vol watervogels! Verschillende eendensoorten, weer Buizerds (jagend), futen, Blauwe Reiger, Brilduikers en zelfs enke le fraai getekende Nonnetjes (een kleine zaagbek). De ex cursie werd geleid door leden van de Vogelwerkgroep, welke ook volgend jaar weer graag medewerking verle nen. T.S. Strandexcursie 27-2-93 Zo'n 30 deelnemers, jong en oud, trotseerden de kou de noordenwind en een enkel sneeuwbuitje om aan het Verklikkerstrand de vloedlijn af te speuren. Hier ging de aandacht ondermeer uit naar: Zeeklit, Sepia, Am. boor mossel, Am. zwaardschede, Wulk, Tepelhoorn, kwal/hy- droïdpoliepen, mosdiertjes enz. Dode vogels die we von den waren o.a. Zeekoet, Rietgans, Grauwe gans en Scholekster. Op het strand en in het duin was het nog stil wat vogels betrof. Opvallend was de grote groep Eksters (ca. 200) die uit de duindoorns bij de buitenvallei voor een Buizerd opvlogen. De stookolie langs de vloedlijn maakte duidelijk dat de vervuiling van de Noordzee met milieubelastende stoffen nog geenszins onder controle is. Na de beklim ming (met touw) van het klifduin, kon over het strakke beton (nog eens wat anders als een ouderwets zandpad) de terugweg worden aanvaard. De deelnemers vonden dat er vaker van dit soort excursies georganiseerd moes ten worden. C.d.K. Alle aktiviteiten staan onder leiding van de werkgroep jeugdvogelwacht en vinden plaats op zaterdag, steeds van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwe leden en ook ouders van jeugdvogelwachters zijn altijd welkom bij de wandelingen, zoektochten of excursies. Voor inlichtingen kan men altijd terecht bij Babs Groenendijk, telefoon 01115-1752. Ganzenexcursie succesvol Op 23 januari 1993 werd de jaarlijkse ganzenexcursie van onze vereniging gehouden op Duiveland. Een kleine 20 deelnemers troffen het: een windstille, wolkenloze dag in een week waarin het verder erg somber weer was. De excursie startte bij de Ouwerkerkse kreken en voerde via bouwlanden bij Viane en de Maire uiteindelijk tot het Dijkwater. Vooral op bouwlanden rond de Maire troffen we ganzen: Rotgans, Kolgans, Rietgans en de forse Grauwe Gans. Het was er ook druk met stootvogels: een Slechtvalk op slechts een tiental meters, verschillende Buizerds, Ruigpootbuizerd, Torenvalk en een Bruine Kiekendief. Tussen de groepen ganzen ook enkele fraaie 24 april Bezoek aan de reigerkolonie te Schudde- beurs. Vertrek vanaf het parkeerterrein bij Mon Plaisir aan de Donkereweg. 15 mei Slootjesexcursie naar de Vroonpias te Renes- se. Verzamelen bij het parkeerterrein einde Zeeanemoonweg. 19 juni Natuurzoektocht in het Schelphoekgebied bij Serooskerke. Start vanaf het eerste parkeer terrein van Staatsbosbeheer aan de Stolpweg. 18 sept. Kunstmatige rotskustexcursie langs de dijk bij Borrendamme. Ontmoetingsplaats is hier het parkeerterrein aan de Boereweg. 16 okt. Bomenkloppen in het Ouwerkerkse kreken- gebied. Vertrek en aankomst bij het strandje aan de Nieuwendijk. 29

Sterna | 1993 | | pagina 31