•nigingsnieu ws Goeree- O verflakkee Beheersaktiviteiten Goeree-Overflakkee 1992-1993 Wilgen knotten aan de Oude Oostdijk. Foto: Kees van 't Zelfde. Belangstelling Wanneer we allereerst terug kijken naar het afgelopen jaar zien we dat de opkomst per aktiedag gelijk blijft aan die van 1991. Eevenals vorig jaar is er voor de terrein werkzaamheden weer veel reklame gemaakt via de streekpers en radio. Door velen gehoord en gelezen met de gedachte ik wil wel maar.... Het blijft moeilijk om aan nieuwe vrijwilligers te komen. Het beste middel is nog de mond op mond-reklame en de Flakkeese tamtam. Toch zouden we het fijn vinden wanneer er enkele en thousiaste mensen zich bij de groep zouden melden. Ook iemand die assisteert bij het zoeken naar lokaties en/of het bezoeken van eigenaars van percelen is welkom. Door de jaren heen is de groep „vergrijsd". De vrijwilli gers van eind twintig en begin dertig missen we eigenlijk. Het recreatief bezig zijn met de natuur en het werken aan betere leefomstandigheden spreekt de meesten nog niet aan. Winter De winteraktiviteiten zijn evenals vorig jaar zonder ongelukken verlopen. Voor een ieder was er een W.A.- en een ongevallenverzekering afgesloten. Dit via de NLB te Gouda. Alle knot- en onderhoudswerkzaamheden zijn volgens plan verlopen. Eén aktiedag moest op het allerlaatste moment worden afgelast. De eigenaar zag het onder houd liever op een ander tijdstip gebeuren. Zo zie je maar, al maak je goede afspraken dan toch Wat wel een probleem blijft is het snoeihout. Volgens de afvalstoffenwet mag dit op Goeree-Over flakkee niet meer worden verbrand. Doordat het hout wat nu vrij komt niet meer, of moeilijk, verwerkt kan worden zal het animo voor onderhoud aan kleine land schapselementen onder veel beheerders (boeren) afne men. Dit zal op den duur kunnen leiden tot verwaarlo zing, overlast en vervolgens verdwijnen van veel van deze waardevolle landschapselementen. Hiervoor zijn enkele oplossingen aan te dragen. Ten eerste: het versnipperen van het snoeihout. Dit is vrij kostbaar en het rottingsproces wat ontstaat zou slecht voor het bodemleven zijn. Afvoeren naar de stort is vaak ook vrij duur. Ten tweede: Het alsnog verbranden. Er kan onder be paalde voorwaarden ontheffing worden verleend. Dit werkt zeer omslachtig en vertragend. Op dit moment wordt er voor Zuid-Holland gewerkt aan een nieuw mo del brandverordening met ontheffing voor landbouw- reststoffen. Een gemeente kan daarin besluiten tot bij voorbeeld meldingsplicht. 25

Sterna | 1993 | | pagina 27