weliswaar redelijk te noemen, maar zou gezien het aantal leden beter kunnen zijn. Nu zijn het steeds dezelfde men sen die acte de presence geven. Met andere woorden, de ongetwijfeld aanwezige betrokkenheid komt nog niet echt op alle fronten tot uiting. Daar zijn een aantal oorzaken voor te bedenken. Meest voor de hand liggend zijn: onduidelijkheid ten aanzien van de inhoud van het lidmaatschap; het onvol doende op de hoogte zijn van de manier waarop de Natuur- en Vogelwacht funktioneert en het te onopval lend bekend maken of niet aantrekkelijk genoeg presen teren van de verschillende aktiviteiten. Vragen en opmerkingen in de trant van: „Waarom mocht ik niet op die aktieve-ledendag aanwezig zijn?", „Ik wist niet dat die vergadering gepland was", „Waar werd die excursie dan gehouden?" en „Ik ben dan wel op de Sterna geabonneerd, maar mag ik nou ook naar die lezing?" wijzen ondubbelzinnig in die richting. Het bestuur wil vaagheden en misverstanden als hier voor genoemd graag uit de wereld helpen en zowel oude getrouwen als nieuwe leden trachten duidelijk te maken dat de „Vogelwacht" meer nastreeft en meer te bieden heeft dan viermaal een uurtje leesplezier met onze overi gens inderdaad altijd interessante en kwalitatief hoog staande Sterna. Daarom zullen de koördinatoren van de verschillende werkgroepen gevraagd worden tijdens de komende jaar vergadering (zie elders in deze Sterna) een toelichting te geven op de aktiviteiten van hun werkgroepen. Vragen en wensen kunnen dan uiteraard eveneens naar voren ge bracht worden. Algemene informatie Enige algemene informatie vooraf is hier misschien wel op z'n plaats: Ten eerste dient vermeld te worden dat een abonne ment op de Sterna niet mogelijk is. Door lid te worden van de Natuur- en Vogelwacht ontvangt men het tijd schrift automatisch drie of vier maal per jaar. Hierin is steeds een agenda opgenomen met aktiviteiten die voor alle leden toegankelijk zijn. Uit de naamgeving is reeds af te leiden dat de vereni ging er een veelomvattende doelstelling op na houdt, wat enigszins tot uiting komt in de op de achterzijde van de Sterna vermelde werkgroepen. Zo is er allereerst de Werkgroep Schoolbiologie, die zijn thuishonk had in „De Ruimte" aan de Maarstraat in Zierikzee maar per 1 maart verhuisd is naar „De Drie hoek", Kerkhof 8, eveneens in Zierikzee. In verband hiermee zal op een tijdens de aanstaande ledenvergade ring en in de pers bekend te maken datum een open dag gehouden worden. Ook vanuit de nieuwe huisvesting zal onder leiding van Rita de Ligt getracht worden zoveel mogelijk kinde ren de ogen te openen voor de natuur in hun direkte om geving. Jongeren die zich wat nadrukkelijker tot alles wat groeit en bloeit voelen aangetrokken, kunnen terecht bij de Jeugdvogelwacht, waarvan Mijni Schiettekatte de koördinatrice is. Overal waar maar iets leuks op het gebied van planten te ontdekken is, kom je de leden van de Plantenwerk- groep tegen. Onder aanvoering van Corrie de Vos vinden jaarlijks diverse excursies en inventarisaties plaats op en buiten Schouwen-Duiveland. Ted Sluijter is koördinator van de Vogelwerkgroep. Tellingen en inventarisaties, vogelgeluiden-, vogeltrek- en ganzenexcursies behoren tot de bezigheden van de voge laars, die er een eigen periodiek „Zêêlieven" genaamd op na houden. De Werkgroep aktief terreinbeheer richt zich op het onderhouden van waardevolle landschapselementen als duinvalleien en bloemdijken. Ook het knotten van knot wilgen behoort tot de werkzaamheden die worden bege leid door Gerard Brand. Elk lid kan zich bij een of meerdere werkgroepen aan sluiten. Daar hoef je beslist geen groot kenner voor te zijn. Belangstelling voor de natuur in het algemeen is ei genlijk de enige voorwaarde. Voor wie zich in een bepaald onderwerp op het gebied van natuur en milieu wil verdiepen is er de Verenigingsbi bliotheek, sinds kort beheerd door Teun Rosmolen. Een werkgroep Planologie komt in het rijtje niet voor, hoewel dit steeds belangrijker geworden facet van na tuurbescherming ook in onze vereniging de nodige aan dacht krijgt. Begon het in 1949 met de oprichting van een puur op de vogelstand gerichte Vogelwacht Schouwen-Duive land, de uitbreidingsdrang van de eilandelijke gemeenten en de sterk toegenomen rekreatiedruk vroegen om een totaal andere, zakelijker benadering. Vanzelfsprekend staat voor de meeste leden het bele ven en bestuderen van de natuur in onze omgeving voor op, maar dan moet er wél voor gezorgd worden dat die natuur er blijft! Voorzitter Frans Jansen schreef in de zomer/herfst Sterna van 1982: „Als je een vogel wilt beschermen moet je zijn biotoop beschermen. En voor een vogel kun je zijn biotoop alleen beschermen als je ook het omliggen de landschap beschermt". Dit beschermen nu, is mo menteel een van de belangrijkste doelen van de vereni ging. Het kritisch volgen van planologische zaken is daarbij van groot blang en de Natuur- en Vogelwacht mag zich gelukkig prijzen ook voor dat terrein over vol doende mensen met kennis van zaken te beschikken. Tenslotte is er dan nog de Sterna-redaktie, die er voor probeert te zorgen dat de leden op de hoogte blijven van wat er in Noord-Zeeland op natuurgebied speelt. Hoe meer mensen het blad lezen, des te meer steun vanuit de bevolking en des te sterker de organisatie. De 102 nieuwe leden zijn daarom uiterst welkom, maar het mogen er meer worden! Echter, een deels ingedutte vereniging kan niet funkti- oneren. Belangstelling en betrokkenheid zijn een vereiste en sorteren een tweeërlei effekt: meer voldoening bij de leden en een levendiger Natuur- en Vogelwacht. Hopelijk helpt deze uiteenzetting mét de werkgroe penpresentatie straks op de ledenvergadering te voorko men dat we met z'n allen na het lezen van de Sterna bij de haard in slaap sukkelen Namens het bestuur Bram Coomans

Sterna | 1993 | | pagina 33