Ook zwemmend speuren de Kokmeeuwen naar Zagers. Foto: Henk Harmsen. een opleving te bespeuren. Er lijkt wèl een relatie met de watertemperatuur te bestaan. De Zagers komen eerst in de ondiepe gedeelten naar boven en in de volgende dagen verschuift dat geleidelijk naar dieper water. Daarnaast lijkt er sprake te zijn van groepsgedrag, omdat de Zagers van een be paald gebied in één nacht allemaal omhoog ko men en van een daaraan grenzende gedeelte (dat ogenschijnlijk daar weinig van verschilt) pas in de volgende nacht. Omvang en betekenis als voedsel voor vogels Ruim tien jaar geleden ontdekten we voor het eerst het verschijnsel van de zagervangst bij de Kok meeuwkolonie op de Hompelvoet. Mogelijk dat het zich in eerdere jaren ook al voor deed, maar misschien was het kleiner van omvang omdat er nog niet zo veel Zagers zaten. In eerste instantie is het wel een duidelijke gele genheidsvisserij. De vangst blijft in hoofdzaak be perkt tot dat ene uur vlak voor donker. De volgen de dag worden er nog wel wat restjes opgevist, maar dat staat in geen verhouding tot de vangst in de schemering. Vanwege dat late uur zijn het in hoofdzaak de reeds aanwezige vogels die van deze vangst kunnen profiteren. Zo zagen we met de groei van de Kokmeeuwkolonie op Markenje de zagervangst zich in deze omgeving behoorlijk uit breiden, met name naar het ondiep watergebied in oostelijke richting. Voor de Kokmeeuwen die nor maal in de kolonies in de Grevelingen broeden, oe fent deze foerageermogelijkheid een grote aan trekkingskracht uit, want juist in de tijd van de zagervangst lopen de aantallen meeuwen die over dag ook in het broedgebied verblijven aanzienlijk op. Voor de Hompelvoet zien wij die zagervangst dan ook altijd als een soort startmoter, een aanja ger die de vestiging goed op gang brengt. Naast Kokmeeuwen profiteren vooral Zilvermeeu wen van de zagervangst, al zijn ze daar minder handig in als de sneller wendbare Kokmeeuwen. Dit jaar werden veel Zilvermeeuwen, waaronder veel onvolwassen exemplaren, van elders aange trokken door de aan de oppervlakte zwemmende Zagers. In heel de Grevelingen ging het in totaal om vele honderden vogels, die overdag in groepen op de platen en de oeververdedigingsdammen za ten te rusten. Aangezien dit zich nog niet eerder op deze schaal voordeed, lijkt het waarschijnlijk dat het aanbod van Zagers dit jaar groter was als voor heen. De Zilvermeeuwen bleven na de zagervangst 43

Sterna | 1993 | | pagina 13