Over Grutto's Grutto. Foto: Henk Harmsen. Het verzoek van uw bestuur van januari 1993 om een artikeltje te schrijven voor Sterna heb ik niet terzijde gelegd, maar ik kwam er niet toe om op uw vraag in te gaan. Nu ik hier weer voor een paar dagen - omgeving Oostdijkseweg, Goedereede - mag vertoeven en uw lucht opsnuiven, krijg ik zin u te schrijven. Al vele jaren ben ik een lid-op-afstand van uw vereniging, die ik echter van nabij volg middels mijn verblijven hier en Sterna! Wanneer je hier al heel lang komt, dan zie je goed wat er veran dert. Omdat ik meer verstand heb van vogels dan van bloemen zie ik vooral wat zich op dit terrein voltrekt. Oude Oostdijk De weilanden langs de noordzijde van de Ro meinse weg - omgeving Plaatweg waren vroeger weidevogelparadijzen. 'Vroeger' is nog niet zo lang geleden en ze zitten er nóg, maar hun aantal neemt af. De Kievit is (nog) geen bedreigde soort, maar de Grutto wél. Van de wereld-gruttobevol king broedt 90% in ons land; dat geeft ons een ex tra verantwoordelijkheid. De Grutto is een vogel van het hoge gras; wordt er gemaaid als er jongen lopen, dan komen ze veelal in de machine. Wordt het legsel met maaien gespaard, dan lopen de jonge vogels naar een an der perceel dat nog gemaaid moet worden om ver volgens daar in de machine te komen. Een jonge Grutto is een soort zelfmoordenaar! (Een Kievit loopt het hoge gras juist uit...) Voor de Grutto is laat maaien dus van evident en essentiëel belang: niet maaien vóór 1 juni en beter nog 15 juni. Gelukkig is een groot deel van het hierboven aangeduide gebied tot Relatienotagebied ver klaard (Beheersplan Oude Oostdijk), waarbinnen de boeren zogenaamde beheersovereenkomsten kunnen afsluiten. Er zijn reeds boeren die dit heb ben gedaan (later maaien tegen een vergoeding), en vanzelfsprekend hoop ik dat anderen zullen volgen. Maar desondanks moet de Grutto aandacht hebben - niet alleen binnen dit Relatienotagebied Oude Oostdijk, waar nog geen beheersovereen komsten werden afgesloten, maar ook daarbuiten in uw gehele gebied, waar Grutto's broeden en waar te vroeg gemaaid wordt. 52

Sterna | 1993 | | pagina 22